Meg Ryan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Meg Ryan
Meg Ryan w 2009
Meg Ryan w 2009
Imię i nazwisko Margaret Mary Emily Anne Hyra
Data i miejsce urodzenia 19 listopada 1961
Fairfield
Zawód aktorka, modelka
Współmałżonek Dennis Quaid (1991–2001)
Strona internetowa

Meg Ryan, właśc. Margaret Mary Emily Anne Hyra (ur. 19 listopada 1961 w Fairfield) – amerykańska aktorka, znana z ról w komediach romantycznych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jej rodzicami są Harry Hyra - nauczyciel matematyki, polskiego pochodzenia[1] i matka Susan Hyra z domu Ryan – nauczycielka szkoły podstawowej, pochodzenia irlandzkiego[2], niespełniona aktorka, która opuściła rodzinę w 1976 r. Bratem Meg jest Andrew Hyra – członek amerykańskiego duetu folkowo-rockowego "Billy Pilgrim". Meg ma również dwie siostry, są nimi Annie Hyra i Dana Hyra. Natomiast ojczymem Meg Ryan jest Pat Jordan. Meg nie planowała początkowo kariery filmowej – chciała zostać dziennikarką. Studiowała na New York University dziennikarstwo. Żeby opłacić studia, zaczęła pracować jako modelka. Została zaangażowana do filmu George'a Cukora Bogaci i sławni (1981). Po debiucie kinowym spędziła ponad dwa lata na planie popularnego serialu telewizyjnego As the World Turns wcielając się w rolę Betsy.

Powróciła na duży ekran w 1986 r. w filmie Top Gun, grając żonę Anthony’ego Edwardsa. Rok później poznała swojego przyszłego męża Dennisa Quaida na planie komedii Interkosmos. Prawdziwą sławę przyniosła jej jednak rola w filmie z 1989 r. pt.: Kiedy Harry poznał Sally, gdzie zagrała w duecie z Billym Crystalem.

Ryan poślubiła Dennisa Quaida w Walentynki 14 lutego 1991 r., mają jedno dziecko Jacka Henry'ego, który urodził się 24 kwietnia 1992 r. Ryan i Quaid rozwiedli się 19 lipca 2001 roku, po romansie aktorki z Russellem Crowe'em na planie Dowodu życia. W 2006 roku Meg adoptowała dziewczynkę z Chin, Daisy True.

Meg Ryan znana jest z ról sympatycznych, uśmiechniętych i zwariowanych kobiet. Takie wizerunki kobiet stworzyła między innymi w Joe walczy z wulkanem (1990), w Preludium miłości (1992) oraz w Bezsenności w Seattle (1993), czy w Masz wiadomość (1998). W tych dwóch ostatnich zagrała u boku Toma Hanksa. Jednak aktorka nie unika ról dramatycznych – dowodem są zwłaszcza dwie kreacje, jakie stworzyła w Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994) Luisa Mandoki, gdzie grała alkoholiczkę oraz w Szalonej odwadze (1996) Edwarda Zwicka.

Asteroida 8353 – została nazwana jej imieniem – Megryan.

Przypisy

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]