Metaksalon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Metaksalon
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C12H15NO3

Masa molowa

221,25 g/mol

Wygląd

Biały lub prawie biały krystaliczny proszek

Identyfikacja
Numer CAS

1665-48-1

PubChem

15459

DrugBank

DB00660

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Metaksalon – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny. Jest stosowany w medycynie jako lek miorelaksacyjny (zwiotczający mięśnie)[2][3][4].

Lek[edytuj | edytuj kod]

Mechanizm działania metaksalonu nie został dokładnie zbadany, jednak przypuszcza się, że ma związek z jego depresyjnym działaniem na OUN. Stosowany jest w objawowym leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego spowodowanego nadwerężeniami, skręceniami i innymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego[2][1]. Uznaje się, że metaksalon nie ma bezpośredniego wpływu na rozluźnienie mięśni szkieletowych i, w przeciwieństwie do środków blokujących przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, nie zaburza przewodnictwa neuronalnego, transmisji nerwowo-mięśniowej ani pobudliwości mięśni[5]. Jego działanie wiązane jest przede wszystkim z oddziaływaniem uspokajającym leku[3][1].

Efekty uboczne[edytuj | edytuj kod]

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych leku zalicza się m.in.: senność, bóle i zawroty głowy, nerwowość lub drażliwość, nudności i wymioty, splątanie, inne zaburzenia układu pokarmowego, suchość w ustach itd.[6][7]

U pacjentów otrzymujących metaksalon występowały dolegliwości dermatologiczne, w tym wysypka. Rzadko występowały reakcje rzekomoanafilaktyczne, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna i żółtaczka. Można się również spotkać z nieprawidłowościami w badaniach czynności wątroby, takimi jak: zwiększone stężenie AspAT, AlAT, fosfatazy alkalicznej i bilirubiny w surowicy, a także zwiększonym zatrzymywaniem sulfobromoftaleiny (BSP) i zmętnieniem tymolu. Podczas procesu leczenia tymże lekiem rzadko występowały nefrotoksyczność i białkomocz (nie potwierdzono jednak bezpośredniego powiązania tych dolegliwości z zastosowaniem metaksalonu). Zgłaszano także ropomocz i kamicę nerkową. Nie zbadano wpływu substancji na organizmy dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia, zatem odradza się stosowanie terapii metaksalonem w tej grupie wiekowej. Należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu leku w terapii osób w podeszłym wieku.

Metaksalon może upośledzać zdolność do wykonywania czynności wymagających skoncentrowania psychicznego lub fizycznego, np. obsługa maszyn lub prowadzenie pojazdu mechanicznego. Ponadto, w przypadku jednoczesnego stosowania leku z innymi substancjami działającymi depresyjnie na OUN, w tym z alkoholem, może wystąpić addytywna depresja OUN[1].

Przeciwwskazania[edytuj | edytuj kod]

Do przeciwwskazań do stosowania preparatów z substancją czynną metaksalonem należą[1]:

  • znacznie zaburzona czynność wątroby lub nerek
  • nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu
  • anemia hemolityczna, polekowa lub inna.

Przedawkowanie[edytuj | edytuj kod]

Należy utrzymywać drożność układu oddechowego oraz zaleca się podanie dodatkowego tlenu. Jeśli występują, należy na bieżąco leczyć śpiączkę, hipotermię, niedociśnienie i obrzęk płuc. Niedociśnienie szybko ustępuje po ułożeniu pacjenta na plecach i iniekcyjnym (dożylnym) podaniu płynów. Należy monitorować osobę po przedawkowaniu co najmniej przez 6 godzin po spożyciu, gdyż może wystąpić opóźnienie wchłaniania leku. Zamiast płukania żołądka zwykle wystarcza podanie węgla aktywowanego. Ze względu na rozległą dystrybucję w tkankach, dializy i hemoperfuzja są mało skuteczne[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Metaxalone, [w:] PubChem, United States National Library of Medicine, CID: 15459 [dostęp 2024-04-17] (ang.).
  2. a b Metaxalone, [w:] DrugBank, University of Alberta, DB00660 [dostęp 2024-04-17] (ang.).
  3. a b GSRS [online], gsrs.ncats.nih.gov [dostęp 2024-04-06].
  4. Metaxalone (CHEBI:6797) [online], www.ebi.ac.uk [dostęp 2024-04-06].
  5. NCI Thesaurus [online], ncithesaurus.nci.nih.gov [dostęp 2024-04-06].
  6. CompTox Chemicals Dashboard [online], comptox.epa.gov [dostęp 2024-04-06].
  7. Human Metabolome Database: Showing metabocard for Metaxalone (HMDB0014798) [online], hmdb.ca [dostęp 2024-04-06].