Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku
Зоопарк города Саранска
Ilustracja
Park Puszkina, w którym znajduje się zoo
Państwo

 Rosja

Republika

 Mordowia

Miejscowość

Sarańsk

Adres

ul. Pierwomajskaja 6, 430004 Sarańsk

Powierzchnia

1,8 ha

Założono

29 czerwca 2001

Liczba zwierząt

około 500

Liczba gatunków

około 120

Położenie na mapie Sarańska
Mapa konturowa Sarańska, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku”
Położenie na mapie Mordowii
Mapa konturowa Mordowii, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku”
Ziemia54°10′30,4471″N 45°11′06,8572″E/54,175124 45,185238
Strona internetowa

Miejski Ogród Zoologiczny w Sarańsku (ros. Зоопарк города Саранска) – miejski ogród zoologiczny zlokalizowany w stolicy Republiki Mordowii, Sarańsku.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Ogród znajduje się na terenie Parku Kultury i Wypoczynku im. Aleksandra Puszkina. Jest to najstarszy ogród zoologiczny w Mordowii. Każdego roku odwiedza go od 65.000 do 80.000 osób, z czego 40% stanowią dzieci. Ma powierzchnię 1,8 hektara[1][2].

Obecnie zbiór zwierząt liczy 120 gatunków, ponad 500 osobników[2]. 45 gatunków jest wymienionych w IUCN i Russian Red Data Books. 70 gatunków to przedstawiciele fauny Republiki Mordowii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy projekt budowy zoo na terenie Sarańska powstał pod kierunkiem moskiewskich specjalistów w końcu lat 70. XX wieku. Plan ten był pod wieloma względami niefortunny. Zoo miało być małe i zajmować zaledwie kilometr kwadratowy. Nie został on zrealizowany. Następnie temat ten wielokrotnie powracał. W 2001 roku pomysł został zrealizowany dzięki burmistrzowi Iwanowi Jakowlewiczowi Nenieukowowi oraz dyrektorowi komunalnego mieszkalnictwa, Jurijowi Gennadiewiczowi Filiewowi. Obiekt otwarto 29 czerwca 2001 roku, w 360-lecie Sarańska[1].

Według początkowych zamysłów zoo służyć miało edukacji i zapoznawać mieszkańców z lokalną fauną: lisami, zającami, jeżami, królikami itp. Pierwszy personel liczył zaledwie kilka osób. Z czasem zatrudnienie wzrosło do 26 osób. Już w trakcie budowy zaczęto jednak kupować większe zwierzęta, m.in. niedźwiedzie, wilki i inne. Za część zakupów zapłacili sponsorzy, głównie lokalne przedsiębiorstwa. Pierwszymi zwierzętami w zoo były: lampart, puma z młodym, dwa niedźwiedzie, cztery lisy i jenot. Później dotarły też jeżozwierz indyjski, borsuk, makak królewski, żubr, jak, jeleń sika i tygrysica „Margo”. Z ptaków przybyły: kiściec srebrzysty, bażanty złociste, paw, czaple, kanie czarne, zięby, myszołowy, kaczki krzyżówki i perliczki. Resztę zwierząt sprowadzono później. Część z nich pochodziła z ogrodów zoologicznych w Lipiecku, Penzie, Rostowie nad Donem i Kazaniu. Najdroższym zwierzęciem w tym czasie był tygrys amurski, który wraz z transportem kosztował 70 tysięcy rubli. Tygrysica przyleciała samolotem z Ussuryjska[1].

Ogród rozpoczął działalność jako niezależne przedsiębiorstwo 7 grudnia 2002 roku. Zbiór zwierząt został ponownie uzupełniony o wielbłąda, konia Przewalskiego i kaczkę mandarynkę. Nieco później sprowadzono strusie afrykańskie, bażanty różnych gatunków, bociany białe, żurawie, ptaki drapieżne i łabędzie[1].

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

W zoo pracowali i pracują ludzie różnych narodowości: Rosjanie, Mordowianie, Tatarzy, Czuwasze, Ukraińcy i Białorusini. Głównym zadaniem placówki jest zwiększenie kolekcji ptaków i zwierząt oraz kontynuowanie wspólnych badań naukowych z ogrodami zoologicznymi w Kazaniu, Niżnym Nowogrodzie i Moskwie. Zoo w Sarańsku brało udział w eksperymentach nad rozmnażaniem niedźwiedzi polarnych. Znajduje się na liście Stowarzyszenia Informacyjnego Rosyjskich Ogrodów Zoologicznych. Od września 2014 roku zostało przyjęte do Stowarzyszenia EARAZA (Euro-Azjatyckie Regionalne Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów). Obszar zoo nie został jeszcze w pełni zagospodarowany. Planowane jest m.in. akwaterrarium i pawilon dla gryzoni[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f О зоопарке – Зоопарк города Саранска [online] [dostęp 2021-04-06] (ros.).
  2. a b Зоопарк Саранска [online], Туристер.ру [dostęp 2021-04-06] (ros.).