Nurzaniec iberyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 10:52, 20 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Nurzaniec iberyjski
Pelodytes ibericus[1]
Sánchez-Herráiz, Barbadillo, Machordom & Sanchiz, 2000
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Mesobatrachia

Rodzina

nurzańcowate

Rodzaj

Pelodytes

Gatunek

Nurzaniec iberyjski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Nurzaniec iberyjski (Pelodytes ibericus) – gatunek iberyjskiego płaza.

Taksonomia i morfologia

Gatunek wcześniej uznawano za tożsamy z nurzańcem błotnym[2], od którego odróżnia go mniej zaostrzony pysk, krótsze kończyny[3].

Osiąga długość 3,95 cm w przypadków samców, 4,15 w przypadku samic[3]. Na jego spłaszczonej grzbietowo głowie widać wydatne oczy o pionowo ustawionych źrenicach oraz bębenek (tympanum)[3]. Grzbiet pokrywa zielonkawo oliwkowa, nakrapiana ciemnozielono skóra gładka lub chropowata, obfitująca w brodawki o kształcie okrągłym lub owalnym[3]. U niektórych osobników obserwuje się też jaśniejszy deseń w kształcie litery X[3]. W odróżnieniu od wierzchu ciała jego spodnia strona zachowuje barwę białą lub kremową[3]. Palce kończyn tylnych nie są prawie wcale spięte błoną pławną[3].

Występowanie

Zwierzę zamieszkuje południowy Półwysep Iberyjski. Spotyka się je w południowo-zachodniej Hiszpanii i południowo-wschodniej Portugalii[2][4].

Zasiedla tereny położone nie wyżej, niż 1450 metrów nad poziomem morza[2]. Jak większość płazów, preferuje środowiska o dużej wilgotności. Zamieszkuje tereny otwarte, jak i lasy, zarówno bagna, jak i zarośla, a nawet tereny rolnicze[2], choć lubi tereny odizolowane[3]. Spotyka się go w dwóch hiszpańskich parkach narodowych: Doñana i Sierra Nevada[2].

Tryb życia

W związku z klimatem na południu swego zasięgu występowania zachowuje aktywność cały rok, a jej szczyt przypada na miesiące chłodniejsze, od listopada do stycznia[3].

Rozmnażanie

Jego wymagania odnośnie rozmnażania nie są bardzo wygórowane. Ma ono miejsce zwykle po deszczu w płytkich (zwykle sięgających mniej niż półtora metra) zbiornikach wody stojącej, nie tylko w stawach, ale też w strumieniach i na mokradłach, także słonych, a nawet na lagunach[2].

W okresie rozrodczym, który ma miejsce od października do kwietnia, osobnik męski wykształca specjalne brązowe lub czarne opuszki[3]. Jego wybranka składa mierzące 1-1,5 mm jaja w gronach po 105-325, otoczone grubym 2-3-milimetrowym sznurem z żelatynopodobnej substancji[3].

Po 6-9 dniach wylęgają się z nich liczące 4 mm larwy, czyli kijanki[3], które po około dwóch i pół miesiącu osiągają 1-2 cm[3].

Status i zagrożenia

Popularny w Hiszpanii, w Portugalii stanowi rzadkość[2]. IUCN określa jego populację jako stabilną[2]. Niestety środowiska, w których się rozmnaża, są niszczone[2].

Obejmuje go aneks III konwencji berneńskiej, a także Regional Catalogue of Andalucía[2].

Zarówno kijankom, jak i dorosłym osobnikom zagrażają introdukowane mięsożerne ryby oraz skorupiak z gatunku Procambarus clarkii[2].

Przypisy

  1. Pelodytes ibericus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j k l Pelodytes ibericus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. a b c d e f g h i j k l m J. Bosch, Tate Tunstall: Pelodytes ibericus. AMPHIBIAWEB, 2004-02-27. [dostęp 2009-08-28]. (ang.).
  4. mapa zasięgu według IUCN. [dostęp 2014-02-06]. (ang.).