Olimpia Grudziądz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Football pictogram.svg Olimpia Grudziądz
Siedziba klubu
Siedziba klubu
Pełna nazwa Grudziądzki Klub Sportowy Olimpia Grudziądz
Przydomek Olimpijczycy, Oly, Biało-Zieloni, GieKSa
Maskotka GieKSik
Barwy biało-zielone
Data założenia 30 czerwca 1923
Liga I liga
Adres Piłsudskiego 14, 86-300 Grudziądz
Stadion Stadion Miejski
Prezes Polska Jacek Bojarowski
Trener Polska Dariusz Kubicki
Asystent trenera Polska Hubert Kościukiewicz, Jacek Paszulewicz
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

GKS "Olimpia" Grudziądz – wielosekcyjny klub sportowy założony 30 czerwca 1923 r w Grudziądzu. Obecnie ma cztery sekcje: piłki nożnej mężczyzn (seniorzy grający w I lidze oraz juniorzy, juniorzy młodsi, trampkarze i młodzicy w ligach wojewódzkich K-PZPN), lekkiej atletyki, judo, tenisa stołowego mężczyzn. W historii klubu Olimpia prowadziła też takie sekcje jak: żużlową, tenisa ziemnego, koszykówki, hokeja na trawie, wioślarstwa, brydża, szachów i żeglarstwa. Klub ma bogate tradycje sportowe. Jej najwybitniejszym wychowankiem jest mistrz olimpijski z roku 1980 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami Bronisław Malinowski. W sezonie 2010/2011 seniorzy wygrali rozgrywki w II lidze i zdobyli awans do I ligi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1923 roku. Sekcja piłki nożnej jest najstarszą sekcją działającą od początku powstania klubu.

W pierwszej fazie sekcja oparła swoją działalność na zawodnikach przyjętych przez Towarzystwo Sportowe "Olimpia" z rozwiązanego Klubu Sportowego Powiwoj. Początki działalności sportowej były trudne. Treningi odbywały się na udostępnionych przez wojsko boiskach. Wśród członków i sympatyków klubu przeprowadzono zbiórkę pieniężną na zakup strojów sportowych i podstawowego wyposażenia. Pierwsze spotkania towarzyskie rozgrywano z drużyną miejscowego klubu niemieckiego SCG. Wszystkie sześć spotkań zakończyły się zwycięstwami zawodników Towarzystwa Sportowego "Olimpia". W latach 1925-1931, już na własnym obiekcie, piłkarze rozegrali szereg spotkań z renomowanymi przeciwnikami. W 1925 roku na stadionie T.S. "Olimpia" gościł zespół ówczesnego mistrza Polski - Pogoni Lwów. W 1926 roku piłkarze spotkali się z czołowymi drużynami Polski: Polonią Warszawa i Posnanią Poznań. W latach 1927-1931 piłkarze rozgrywali mecze towarzyskie z Legią Poznań, Gedenią Gdańsk, Reprezentacją Prus Wschodnich, Makkabi Włocławek, Sokołowem Tczew i Warszawianką Warszawa. W ciągu 15 lat gry w A-klasie zespół zajmował zawsze czołowe pozycje. Od utworzenia sekcji do wybuchu II wojny światowej, kierownictwo sekcji sprawowali kolejno: A.Krakowski, H.Czerniak, F.Krajnik i W.Michalak.

W 1945 roku reaktywował swoją działalność Okręgowy Związek Piłki Nożnej, ujmując w ramy organizacyjne rozgrywki piłkarskie. Drużyna GKSu również zgłoszona została do rozgrywek eliminacyjnych i została zakwalifikowana do klasy B. W sezonie 1945/1946 zespół w tych rozgrywkach, a także w meczach towarzyskich rozegrał 39 spotkań, z których wygrał 22. W 1957 roku w wyniku reorganizacji rozgrywek seniorzy zaliczeni zostali do nowo utworzonej ligi wojewódzkiej. W tym samym roku juniorzy z powodzeniem występowali w lidze międzywojewódzkiej. Zdobyli też Puchar Gazety Pomorskiej. W 1961 roku juniorzy wywalczyli upragniony awans do ligi międzywojewódzkiej. W sezonie 1963/64 juniorzy zdobyli tytuł mistrza okręgu i reprezentowali okręg w zmaganiach o mistrzostwo Polski. W sezonie 1964/65 juniorzy grając w nowym składzie zajęli drugie miejsce w lidze okręgowej. W 1966 roku najmłodsi piłkarze osiągnęli sukces w postaci zdobycia tytułu Mistrza Okręgu. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych drużyny Olimpii nie uzyskały liczących się wyników, uczestnicząc w rozgrywkach na szczeblu okręgu w poszczególnych kategoriach wiekowych. W 1973 roku, z okazji 50-ciolecia klubu, odbyło się spotkanie towarzyskie jedenastki jubilata z Legią Warszawa. Spotkanie to było nie lada gratką dla 8000 widzów. Z okazji 60-ciolecia klubu sekcja była organizatorem turnieju juniorów młodszych z udziałem drużyn Arki Gdynia i Olimpii Elbląg. Zwycięstwo w tym turnieju odnieśli młodzi zawodnicy z Grudziądza. W 1986 roku grudziądzka Olimpia była organizatorem finału Mistrzostw Polski Juniorów. W roku 1984 i 1987 juniorzy zdobyli Puchar Gazety "Nowości". W sezonie 1994/95 po latach stagnacji, drużyna seniorów awansowała do III ligi, by po rocznym pobycie w niej wrócić do ligi okręgowej. Niecodziennym wydarzeniem był rozegrany w 1996 roku mecz oldboyów Grudziądza z "Orłami" Kazimierza Górskiego.

W 1997 roku seniorzy ponownie awansowali do III ligi. W ostatnich latach zmiany w kadrze szkoleniowej były coraz częstsze. Drużyna Olimpii przeszła do IV ligi, później awansowała do III ligi i z 23-punktową przewagą nad drugą w tabeli Goplanią Inowrocław awansowała do II ligi zachodniej. W tym samym sezonie (2008/09) Grudziądz świętował również zdobycie Okręgowego Pucharu Polski. Największy sukces - czyli awans na zaplecze ekstraklasy - przyszedł po dwóch latach gry w II lidze, pod wodzą trenera Marcina Kaczmarka.

Po czterech latach pracy trener Marcin Kaczmarek przestał być trenerem Olimpii Grudziądz. Jego miejsce zajął dotychczasowy asystent trenera, Tomasz Asensky. Pozostał na tej funkcji do końca sezonu. 25 czerwca 2013 roku został zastąpiony na stanowisku trenera przez Tomasza Kafarskiego[1], który pracował na tym stanowisku do 6 stycznia 2014. W tyn dniu trenerem zespołu został Dariusz Kubicki.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Stadion

Największym sukcesem klubu jest awans do I ligi w sezonie 2010/11 na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek z 1.miejsca w II lidze zachodniej. Do innych sukcesów Olimpii można zaliczyć awans do 1/4 Pucharu Polski oraz występy w III lidze w latach 90. oraz w sezonie 2008/09. Do osiągnięć grudziądzkiego klubu należy także wyeliminowanie przed własną publicznością w 1/16 finału Pucharu Polski pięciokrotnego Mistrza Polski, drużynę Lecha Poznań, podczas meczu który miał miejsce 12 sierpnia 2012 roku.

Sztab szkoleniowy[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy trener: Dariusz Kubicki
  • Asystenci trenera: Jacek Paszulewicz, Hubert Kościukiewicz
  • Trener bramkarzy: Sebastian Łukiewicz
  • Kierownik drużyny: Paweł Grzybek

Władze klubu[edytuj | edytuj kod]

  • Prezes: Jacek Bojarowski
  • Dyrektor: Jacek Kalinowski

Kadra w sezonie 2014/15[edytuj | edytuj kod]

Stan na 23 października 2014
Nr Poz. Piłkarz
1 BR Polska Łukasz Sapela
26 BR Polska Bartosz Fabiniak
69 BR Polska Michał Wróbel
13 OB Słowenia Milan Anđelkovič
6 OB Polska Adam Banasiak
3 OB Polska Adrian Bielawski
25 OB Polska Bartosz Jaroch
2 OB Polska Michał Łabędzki
28 OB Słowacja Michal Piter-Bučko
27 OB Polska Marcin Woźniak
14 PO Polska Marcin Kaczmarek
14 PO Polska Dariusz Kłus
Nr Poz. Piłkarz
10 PO Słowenia Denis Popovič
19 PO Polska Maciej Rogalski
11 PO Polska Marcin Smoliński
8 PO Polska Łukasz Suchocki
7 PO Polska Robert Szczot
99 OB Polska Bartosz Śmietanko
22 PO Polska Bruno Żołądź
21 NA Polska Arkadiusz Aleksander
18 NA Polska Adam Cieśliński
17 NA Polska Oskar Trzepacz

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Byner, Powiwoj protoplastą GKS Olimpia, "Kalendarz Grudziądzki", ISSN 1427-700X, 12, 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]