Oxythyrea albopicta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Oxythyrea albopicta
(Motschulsky, 1845)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Nadrodzina

żukokształtne

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

kruszczycowate

Plemię

Cetoniini

Podplemię

Leucocelina

Rodzaj

Oxythyrea

Gatunek

Oxythyrea albopicta

Synonimy
  • Cetonia albopicta Motschulsky, 1845
  • Oxythyrea leucosticta Reiche, 1859

Oxythyrea albopictagatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny kruszczycowatych. Zamieszkuje południowy wschód Europy i południowy zachód Azji.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został raz pierwszy w 1845 roku Wiktora Moczulskiego pod nazwą Cetonia albopicta[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym w zarysie ciele, ubarwionym czarno z białym nakrapianiem. Na przedpleczu typowo występują na środku dwa podłużne szeregi białych plamek liczące po trzy sztuki. Odnóża tylnej pary mają golenie o zewnętrznej krawędzie wyciągniętej w trzy ząbki, z których środkowy jest bardziej tępy niż pozostałe. Odwłok samca pozbawiony jest białych plam pośrodku sternitów. Genitalia samca mają paramery o szczytach lekko dozewnętrznie odchylonych i ściętych[2].

Pędrak trzeciego stadium osiąga od 15 do 18 mm długości ciała. Półkolista, grzbietowo spłaszczona głowa ma barwę żółtawą do żółtawobrązowej i pozbawiona jest mikrorzeźby. Nadgębie ma tęgie, stożkowate szczecinki na zygum, od czterech do sześciu jajowatych szczecinek na każdym akantoparium, a chetoparia mają od 45 do 52 szczecinek po stronie prawej i od 30 do 36 po stronie lewej. Żuwaczki są niesymetryczne; lewa ma wierzchołkowy z ząbków tnących sierpowaty i około dwukrotnie większy od przedwierzchołkowego. Pole strydulacyjne żuwaczki zawiera od 9 do 11 poprzecznych listewek o równej szerokości. Języczek ma na części bliższej szereg dziesięciu wyrostków zmysłowych dzwonkowatych i tęgich szczecinek lancetowatych. Odnóża mają długie, wydatne szczecinki włosowate lub tęgie szczecinki kolcowate. Odwłok ma wierzch ostatniego segmentu z kręgiem długich szczecinek otaczającym pólko krótkich szczecinek jajowatych. Raster ma od 19 do 26 pali rozmieszczonych w podkowiastym szeregu oraz szeroko-jajowatą, prawie tak szeroką jak długą septulę[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ten zasiedla tereny otwarte, zwłaszcza stepy i łąki kontynentalne. W Europie szczyt pojawu postaci dorosłych przypada na maj. Latają w najcieplejszej porze dnia. Żerują na kwiatach rozmaitych roślin. Larwy rozwijają się pod ziemią i wymagają udziału w podłożu gleb gliniastych lub lessowych[3].

Gatunek palearktyczny, znany z Macedonii Północnej, południowo-zachodniej Rosji, anatolijskiej części Turcji, Syrii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu[1]. Owad rzadko spotykany[2], o silnie pofragmentowanym zasięgu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 3. Scarabaeoidea – Scirtoidea – Dascilloidea – Buprestoidea – Byrrhoidea, Stenstrup: Apollo Books, 2006, s. 298-299, ISBN 87-88757-59-5.
  2. a b Oxythyrea. [w:] Käfer Europas [on-line]. [dostęp 2024-04-18].
  3. a b c Domink Vondráček, Michael Hadjiconstantis, Petr Šípek. Immature stages of the genus Oxythyrea (Coleoptera: Scarabaeidae: Cetoniinae) with a key to third instar larvae, and notes on the biology of the genus. „Zootaxa”. 4486 (4), s. 401–434, 2018. DOI: 10.11646/zootaxa.4486.4.1.