Ozoroa paniculosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ozoroa paniculosa
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

różopodobne

Rząd

mydleńcowce

Rodzina

nanerczowate

Rodzaj

Ozoroa

Gatunek

Ozoroa paniculosa

Nazwa systematyczna
Ozoroa paniculosa (Sond.) R. Fern., A. Fern.
Bol. Soc. Brot., Ser. 2, 38: 167. (1965).
Synonimy
  • Anaphrenium paniculosum (Sond.) Engl.
  • Heeria paniculosa (Sond.) Kuntze
  • Rhus paniculosa Sond.
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Ozoroa paniculosagatunek rośliny z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Występuje w Południowej Afryce, Eswatini, Mozambiku, Zimbabwe, Namibii i Angoli[4][3][5]. Zasiedla sawanny i suche zadrzewienia[3][6]. Roślina zimozielona lub półzimozielona. Toleruje przymrozki. Wymaga nasłonecznionych stanowisk o dobrze przepuszczalnej glebie[6]. Do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN wpisana ze statusem gatunku najmniejszej troski (LC)[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Kora
Kwiatostany
Owoce
Pokrój
Silnie rozgałęziający się krzew osiągający od 0,6 do 3 m wysokości[7] lub niskie drzewo[7][6] osiągające od 3 do 7 m wysokości[6]. Gałęzie są okrągłe na przekroju, rudobrązowo zabarwione, za młodu krótko owłosione lub omszone, później nagie[7][6]. Kora jest szara, z wiekiem pęka, stając się chropowatą[6].
Liście
Ulistnienie jest gęste, naprzemianległe do prawie okółkowego[7][6] (trzy liście w okółku[6]). Blaszka liściowa jest cienka do prawie skórzastej, o wymiarach 2–12,5 × 0,6–3,8(5) cm, kształtu podługowatego lub eliptycznego, o wierzchołku tępym lub ściętym, czasem ostrym lub z ostrym wyrostkiem, ku nasadzie słabo zwężona, na brzegu nieco pogrubiona i kędzierzawo powyginana; wierzch liścia jest w całości jedwabiście owłosiony lub z takim owłosieniem tylko na nerwach, spód jest w całości porośnięty krótkim, przylegającym owłosieniem barwy białawej do jasnożółtej. Nerw główny jest z wierzchu wklęsły lub wyniesiony, od spodu zaś silnie uwydatniony. Nerwy boczne są wgłębione z wierzchu i nieco wyniesione na spodzie. Krótki ogonek liściowy osiąga od 0,3 do 1,2 cm długości i bywa od gęsto omszonego do całkiem nagiego[7]. Młode liście są srebrzysto niebieskawozielone, starsze zaś ciemnozielone z wierzchu i srebrzyste na spodzie[6].
Kwiaty
Roślina dwupienna[6]. Kwiaty zebrane są w umieszczone osiowo, na końcach pędu, zwykle luźne kwiatostany w formie wiechy o omszonych osi i odgałęzieniach. Działki kielicha są lancetowato-trójkątne, zaostrzone, długości od 2 do 2,25 mm, od zewnątrz omszone. Płatki korony są tępe z zaokrąglonymi i spłaszczonymi wierzchołkami, długości około 3 mm i szerokości około 1,5 mm[7], ubarwione kremowo-biało[6].
Owoce
Pestkowce o zwartym, poprzecznie elipsowatym[7] do nerkowatego[6] kształcie, długości dochodzącej do 7 mm i szerokości dochodzącej do 11 mm[7]. Początkowo są mięsiste i jasnozielone, zwykle z rudobrązowym nakrapianiem[6], dojrzewając stają się czarne[7][6] z lekkim połyskiem[7].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Pluskwiak Spilostethus rivularis na kwiatostanie

Jest to roślina wiecznie zielona lub półzimozielona[6]. Rośnie na suchych sawannach i w suchych zadrzewieniach subtropikalnych[3][6], w tym w ekoregionie Niskiego Weldu[6]. Często porasta zbocza wzgórz i skaliste stoki[6].

Roślinę tę zapylają rozmaite owady antofilne, w tym pszczoły, osowate i mrówki, licznie wabione zapachem kwiatów[6].

Spośród dużych roślinożerców na O. paniculosa żerują m.in. słonie afrykańskie i nosorożce czarne[6]. Galasy na jej liściach indukują gąsienice motyla Leucoedemia ingens, dla którego jest jedyną znaną rośliną żywicielską[5]. Żeruje na niej też koliszek Diaphorina zebrana[8]. W okresie od listopada do stycznia zaobserwować można na jej gałęziach krasankowate, które jednak nie wyrządzają jej szkód[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2021-06-27] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-06-27] (ang.).
  3. a b c d e Ozoroa paniculosa, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Ozoroa paniculosa (Sond.) R.Fern. & A.Fern.. [w:] Plants of the World [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2021-06-27].
  5. a b M.J. Scoble, C.H. Scholtz. A new, gall-feeding moth (Lyonetiidae: Bucculatricinae) from South Africa with comments on larval habits and phylogenetic relationships. „Systematic Entomology”. 9 (1), s. 83–94, 1984. 
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Terence Mabela: Ozoroa paniculosa (Sond.) R.Fern. & A.Fern.. [w:] PlantZAfrica.com [on-line]. South African National Biodiversity Institute. [dostęp 2021-06-27].
  7. a b c d e f g h i j Rosette Fernandes, A. Fernandes, Anacardiaceae, [w:] Flora Zambesiaca, A.W. Exell, A. Fernandes, H. Wild (red.), „Flora Zambesiaca”, 2, 2, Kew: Royal Botanic Gardens, 1966, s. 353-653.
  8. A.L. Capener. Southern African Psyllidae (Homoptera)-2: Some new species of Diaphorina Löw. „Journal of the Entomological Society of South Africa”. 33 (2), s. 201-226, 1970.