Parachimerarachne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parachimerarachne
Wunderlich et Müller, 2022
Okres istnienia: kreda
145/66
145/66
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

(bez rangi) Pantetrapulmonata
(bez rangi) Tetrapulmonata
(bez rangi) Serikodiastida
(bez rangi) Araneida
Rząd

Chimerarachnida

Rodzina

Chimerarachnidae

Rodzaj

Parachimerarachne

Typ nomenklatoryczny

Parachimerarachne longiflagellum Wunderlich et Müller, 2022

Parachimerarachne – wymarły rodzaj pajęczaków z rodziny Chimerarachnidae. Obejmuje tylko jeden opisany gatunek, Parachimerarachne longiflagellum. Żył w kredzie na terenie współczesnej Mjanmy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj i gatunek typowy opisane zostały w 2022 roku przez Jörga Wunderlicha i Patricka Müllera na łamach „Beiträge zur Araneologie”. Opisu dokonano na podstawie datowanej na cenoman inkluzji w bursztynie birmańskim. Nazwa rodzajowa nawiązuje do siostrzanego rodzaju Chimerarachne, natomiast epitet gatunkowy odnosi się do długiego biczyka na opistosomie pajęczaka[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jedyny zmierzony okaz jest samcem o ciele długości 2 mm mierzonym bez biczyka, prosomie długości 1 mm i szerokości 0,7 mm oraz mierzonej bez biczyka opistosomie (odwłoku) długości 1 mm i szerokości 0,55 mm. Ubarwienie miał brązowe. Karapaks był około 1,4 raza dłuższy niż szeroki. Szczękoczułki członami nasadowymi nie wystawały poza jego obrys. Stosunkowo długie i szczupłe odnóża porastały nieliczne długie i cienkie szczecinki, w tym dwie lub trzy na grzbietach ud i dwie na wierzchach rzepek. Na nadstopiach i stopach wyrastały nieliczne trichobotria. Opistosoma miała kądziołki przędne osadzone dość przednio, z parą przednio-boczną wyrastającą w środkowej jej części. Na końcu opistosomy wyrastał bardzo długi, osiągający około 6 mm długości, a więc trzykrotność długości ciała biczyk zbudowany z około 70 członów o niemal równych długościach. Nogogłaszczki samca miały niezgrubiałe człony, krótką rzepkę, długą goleń, dobrze rozwinięte i dość długie nadstopie, stosunkowo krótkie cymbium podłużnie podzielone na dwie gałęzie, z których retrolateralna prawdopodobnie miała paracymbium u nasady oraz pozbawiony zesklerotyzowanych apofiz, zaopatrzony w długi i cienki embolus oraz brzuszno-odsiebny guzek bulbus[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jörg Wunderlich, Patrick Müller. Some spiders in Cretaceous amber from Myanmar (Araneida: Chimerarachnida and Araneae). „Beiträge zur Araneologie”. 15, s. 119–173, 2022.