Propan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Propan
Propan Propan
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C3H8
Inne wzory CH3CH2CH3
Masa molowa 44,10 g/mol
Wygląd bezbarwny gaz
Identyfikacja
Numer CAS 74-98-6
PubChem 6334[1]
Podobne związki
Podobne związki propen
propyn
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Propan, C3H8organiczny związek chemiczny z grupy alkanów, bezbarwny i bezwonny gaz. Jest cięższy od powietrza.

Propan jest nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w etanolu i eterze dietylowym. Występuje w niewielkich ilościach w gazie ziemnym oraz w większych ilościach w ropie naftowej. Z ropy naftowej wydziela się go w czasie destylacji w formie mieszaniny z butanem, którą stosuje się jako paliwo, znane jako LPG służące do napełniania butli do kuchenek oraz napędzania pojazdów. Spalenie 1 kg gazu powoduje powstanie ok. 1,6 kg wody i 3 kg dwutlenku węgla.

Propan, jak wszystkie alkany, jest mało reaktywny. W podwyższonych temperaturach ulega reakcji spalania i reaguje z chlorowcami, w wyniku czego powstaje mieszanina chlorowcopochodnych propanu. Propan jest surowcem w wielu syntezach organicznych. Jest również wykorzystywany do produkcji tzw. green gasu, który powstaje po dodaniu niewielkiej ilości oleju silikonowego i stosowany jest w replikach ASG.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Propan – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. Informacje o klasyfikacji i oznakowaniu substancji według Rozporządzenia 1272/2008, zał. VI: w bazie European chemical Substances Information System. Instytut Ochrony Zdrowia i Konsumenta. [dostęp 2010-06-29]. Z uwagi na wyłączenie bazy ESIS, klasyfikację i oznakowanie substancji można sprawdzić w bazie Classification and Labelling Inventory Europejskiej Agencji Chemikaliów.