Robbo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Robbo
Producent LK Avalon
Wydawca LK Avalon
Dystrybutor LK Avalon
Projektant

Janusz Pelc

Data wydania

1989

Gatunek

gra logiczna

Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Atari XE/Atari XL, Atari ST, Commodore 64, PC
Nośniki

kaseta magnetofonowa, dyskietka, CD-ROM

Robbokomputerowa gra logiczna, stworzona przez polskiego programistę Janusza Pelca i wydana w 1989 przez firmę LK Avalon na 8-bitowe komputery Atari.

Robbo uważany jest przez polską społeczność graczy za najpopularniejszą i najlepszą rodzimą grę na 8-bitowe Atari[1].

Rozgrywka

Robbo jest grą logiczną, w której gracz kieruje poczynaniami robota Robbo. Zadaniem gracza jest odblokowanie i dotarcie do wyjścia, które przenosi gracza do kolejnej planszy. Odblokowanie wyjścia następuje po zebraniu wszystkich śrubek, części rozbitego pojazdu należącego do Robbo, znajdujących się na planszy. Droga do wyjścia blokowana jest przez rozmaite przedmioty i oponentów. Rozgrywka przypomina grę Sokoban, ale jest względem niej mocno rozbudowana.

Kontynuacje

Popularność gry zaowocowała powstaniem programu Robbo Konstruktor. Program wydany został w 1990 roku na 8-bitowe komputery Atari. Umożliwia on tworzenie własnych poziomów, zapisywanie ich na nośniku oraz łączenie w samodzielne kompilacje. W każdej z kompilacji mogły znaleźć się maksymalnie 32 plansze[2].

Konwersje

Oficjalne

Oryginalnie Robbo powstał na 8-bitowe komputery Atari. W 1992 gra wydana została na komputery PC, w wersji klasycznej i wersji z poprawioną oprawą graficzną. W 1993 Avalon opublikował wersję dla komputera Commodore 64, stworzoną przez Sławomira Nowaka, wówczas ucznia szkoły średniej[3][4][5].

W 1994 roku firma xLand, stworzyła konwersję gry na komputery PC. Gra wydana została w Polsce i na świecie pod tytułem The Adventures of Robbo.

Nieoficjalne

W 1994 dwóch uczniów z technikum elektronicznego w Zduńskiej Woli stworzyło Robbo dla Atari ST. Gra zawierała oryginalne plansze z Robbo I/II plus kilkanaście dużych plansz – które w odróżnieniu od oryginału były rozbudowane zarówno w pionie jak i w poziomie. Gra została wydana przez pabianicką firmę Larix w nakładzie ok. 100 egzemplarzy.

Robbo został przekonwertowany na wiele współczesnych systemów operacyjnych i urządzeń przenośnych. Istnieje np. wielopatformowy port dostępny na licencji GNU GPL[6] oraz wersje dla telefonów komórkowych (J2ME)[7][8].

Dystrybucja

Dystrybucją gry w wersjach na komputery 8-bitowe Atari i Commodore, zarówno na kasetach magnetofonowych jak i dyskietkach, oraz wersji PC w Polsce, zajmowała się firma LK Avalon. Okrojona wersja demonstracyjna wersji dla Atari, zawierająca cztery pierwsze plansze pełnej wersji, została wyemitowana przez Rozgłośnię Harcerską, w audycji Radiokomputer, w 1991 roku. Każdy zainteresowany mógł nagrać sygnał dźwiękowy na taśmę, po czym odczytać je jako program na Atari XE/XL.

Dystrybutorem gry The Adventures of Robbo na świecie była firma Epic Games.

Przypisy

  1. Nowe stare "Robbo" (pol.). atarionline.pl, 2011-12-18. [dostęp 2012-02-27].
  2. Andrzej Trawka: Nowe przygody Robbo (pol.). Tajemnice Atari. [dostęp 2012-02-27].
  3. Benedykt Dziubałtowski: Emulacja Commodore 64 – Rozrywka w stylu retro. Chip.pl, 2009-04-09. [dostęp 2012-02-27].
  4. Komoda #5 - Październik 2011 strona 15.
  5. Reiter (Apidya): Katalog oprogramowania - LK Avalon. Filety.net, 2001-01-24. [dostęp 2014-10-08].
  6. GNU Robbo.
  7. Robbo Micro Edition.
  8. Robbo J2ME. [dostęp 2012-02-27].

Linki zewnętrzne