Salamandrowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Salamandrowate
Salamandridae[1]
Goldfuss, 1820
Pacyfotryton kalifornijski (Taricha torosa)
Pacyfotryton kalifornijski (Taricha torosa)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy ogoniaste
Podrząd Salamandroidea
Rodzina salamandrowate
Systematyka Systematyka w Wikispecies
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Salamandrowate (Salamandridae) – rodzina płazów ogoniastych, dość szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Brak jej przedstawicieli w Ameryce Południowej i Środkowej. Do rodziny tej należy 39 gatunków o małej i średniej wielkości ciała. W Polsce przedstawicielami tej rodziny są:

U salamandrowatych formy dorosłe nie posiadają skrzeli, lecz oddychają za pomocą płuc oraz przez skórę i błony śluzowe jamy gębowej. Charakterystycznymi cechami budowy szkieletu są: trzony kręgów są tyłowklęsłe, zęby lemieszowo-podniebienne, ustawione w 2 rzędach, są w różny sposób rozchylone lub powyginane. Ten sposób wygięcia czy rozchylenia tych zębów jest ważną cechą gatunkową. Skóra może być gładka lub chropowata i zawiera gruczoły jadowe, które spełniają rolę obrony biernej.

Podczas rozmnażania występuje zapłodnienie wewnętrzne. Samiec nie posiada narządów kopulacyjnych, lecz wytwarza spermatofor, który następnie albo zostaje składany w kloace samicy, albo w wodzie lub na lądzie w jej obecności, a samica go podejmuje.Związany z tym jest charakterystyczny dla danego gatunku rytuał godowy. Ważną rolę w przebiegu godów spełniają substancje zapachowe – feromony, wytwarzane zarówno przez samca, jak i samicę. Składanie jaj, rozwój kijanek i przeobrażenie u większości gatunków tej rodziny odbywa się w wodzie. Wyjątkiem jest salamandra czarna (Salamandra atra), u której rozwój kijanek i przeobrażenie następuje w ciele samicy.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodziny należą następujące rodzaje[2]:

Przypisy

  1. Salamandridae w: Integrated Taxonomic Information System (ang.)
  2. Darrel Frost and The American Museum of Natural History: Salamandridae (ang.). Amphibian Species of the World 5.3, an Online Reference. [dostęp 28 czerwca 2009].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Juszczyk: Płazy i gady krajowe. Warszawa: PWN, 1974.