Samuel Pisar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Samuel Pisar
Samuel Pisar (2012)
Samuel Pisar (2012)
Data i miejsce urodzenia 18 marca 1929
Białystok
Imię i nazwisko przy narodzeniu Samuel Pisar
Zawód prawnik
Narodowość żydowska
Tytuł naukowy doktor prawa
Alma Mater University of Melbourne
Uczelnia Harvard University
Uniwersytet Paryski
Odznaczenia
Oficer Orderu Australii Kawaler Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP

Samuel Pisar (ur. 18 marca 1929 w Białymstoku)[1] – polsko-amerykański prawnik, działacz społeczny, obrońca praw człowieka, polityk i pisarz pochodzenia żydowskiego. Attaché w biurze Sekretarza Generalnego ONZ oraz attaché Dyrektora Generalnego UNESCO. Założyciel i przewodniczący francuskiego oddziału Yad Vashem, administrator Fundacji Pamięci Shoah.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W czasie okupacji niemieckiej mając zaledwie dwanaście lat trafił do getta w Białymstoku. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau i Dachau. Jako jedyny z rodziny i klasy przeżył holocaust. Po wojnie został odnaleziony w Niemczech przez swoją rodzinę z Francji. Osiedlił się w Australii, gdzie studiował w Melbourne, a następnie podjął studia w USA i Paryżu.

Był przyjacielem Johna F. Kennedy'ego, a także członkiem jego komisji doradczej do spraw polityki zagranicznej i gospodarczej. Konsultant Izby Reprezentantów oraz wielu komisji senackich. Członek rady Brookings Institution w Waszyngtonie. W 1963 założył znaną na całym świecie międzynarodową kancelarię prawniczą, zajmującą się sprawami z zakresu prawa międzynarodowego i transakcji biznesowych. Z jej usług korzystały największe spółki świata oraz osoby prywatne, m.in. Elizabeth Taylor, Henry Ford i Steve Jobs[1].

Pisar angażował się także w działania na rzecz uwolnienia dysydentów politycznych, m.in. Mikisa Theodorakisa, Andrieja Sacharowa i Aleksandra Sołżenicyna. Ponadto działał na rzecz rozwoju stosunków gospodarczych i kulturalnych z Europą Wschodnią, Rosją i Chinami. Jego książki były tłumaczone na wiele języków.

W 1973 został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Posiada obywatelstwo polskie i amerykańskie[2].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Harvard Law Bulletin – Blood and Hope • Samuel Pisar’s triumph of the spirit (ang.) [dostęp 2011-10-23].
  2. Program „Polska i świat” w TVN24 z dnia 19 maja 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]