Sensible Soccer (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sensible Soccer
Producenci Sensible Software
Wydawcy Renegade Software
Projektant Jon Hare
Pierwsza gra z serii Sensible Soccer
Ostatnia gra z serii Sensible World of Soccer
Platformy Amiga, Atari ST, PC (MS-DOS), SNES, Game Boy, Sega Mega Drive, Atari Jaguar, Sega Mega CD, Sega Game Gear, Java, Windows, Sony PlayStation, Sony PlayStation 2, Xbox, Xbox 360
Gatunek zręcznościowo - managerska piłka nożna

Sensible Soccer – seria gier komputerowych, zręcznościowo-managerskich symulatorów rozgrywek piłki nożnej. Stworzona została przez Sensible Software i wydana na komputery Amiga i Atari ST w 1992.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Mecze rozgrywa się boisku na które jest widok z lotu ptaka. Skład zespołów można edytować. Ponadto grę cechuje nieskomplikowany interfejs, a także obsługa.

Gry w serii[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok wydania Platformy Uwagi
Sensible Soccer 1992 Amiga, DOS, Atari ST, SNES, Game Boy, Sega Mega Drive, Atari Jaguar, Sega Mega CD, Sega Game Gear ”Standardowa nazwa” dla gier w tej serii. Konsolowe wersje bazują na SS 92/93, ale nazywane są "Sensible Soccer".
Sensible Soccer 92/93 v.1.1 1992 Amiga, Atari ST W niewielkim stopniu ulepszona wersja Sensible Soccer, dodano żółte i czerwone kartki.
Sensible Soccer International Edition v.1.2 1994 Amiga, Atari ST, Sega Mega Drive, CD32 Nieco ulepszona wersja z dodatkami. Możliwość rozgrywania turnieju Pucharu Świata, sędziowie na ekranie.
Sensible World Of Soccer (SWOS) 1994 Amiga, DOS Zawierała kilka lig oraz tryb kariery (20 sezonów). Zawierała również tytułowa piosenkę "Goal Scoring Superstar Hero" skomponowaną przez Richarda Josepha i Jona Hare.
Sensible World of Soccer 95-96 1995 Amiga, DOS Ulepszona wersja SWOSa. Główny programista, Chris Chapman nazwał ją wersją, do której dążył.
Sensible World Of Soccer European Championship Edition 1995 Amiga, DOS Ulepszona wersja (SWOS: European Champion Edition) została wydana kilka tygodni po tej z okazji Mistrzostw Europy Euro'96.
Sensible World Of Soccer 96-97 1996 Amiga, DOS Zaktualizowane składy. Najprawdopodobniej najpopularniejsza wersja SWOSa w Internecie.
Sensible World Of Soccer 97-98 1997 Amiga, DOS Zaktualizowane składy.
Sensible Soccer 98 1998 DOS, Windows Wersja 3D, o mniejszej popularności niż wcześniejsze wersje. Początkowo miała być wydana jako Sensible Soccer 2000.
Sensible Soccer 98 European Club Edition 1999 Sony PlayStation, Windows Wersja 3D, nowa platforma, zaktualizowane składy.
Sensible Soccer Skillz Mobile 2005 Java Wersja 2D, stworzona przez Kuju Wireless specjalnie dla telefonów komórkowych. [1]
Sensible Soccer 2006 2006 Windows, Sony PlayStation 2, Xbox Wersja 3D, pierwsze oryginalne wydanie od 7 lat.[2]
Sensible Soccer Skillz 2006 Java
Sensible World of Soccer 2007 Xbox 360, Windows

Klony[edytuj | edytuj kod]

 • Powstało wiele klonów Sensible Soccer, wliczając Football Glory, za którą to grę firma Croteam została zaskarżona sądownie przez Sensible Software.
 • Gra w wersji dla Atari ST nie wykorzystywała w pełni możliwości tego komputera, nie uwzględniał też rozszerzonych możliwości serii Atari STE. Z tego powodu gra była uboższa od wersji na Amigę. Tę lukę postanowiła wykorzystać firma Impact Software i w roku 1995 wydano grę o nazwie TEAM dla STE będąca klonem Sensible Soccera.
 • Powstało wiele shareware/freeware projektów, które są inspirowane Sensible Soccerem, np. Yoda Soccer czy Andreas Osswald's Championship Soccer.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Graficzny styl gry został użyty również w innych grach Sensible Software, takich jak Cannon Fodder, Mega Lo Mania oraz Sensible Golf.
 • SWOS 1996 uzyskał punktację 96% w Amiga Power. Był to najwyższy wynik jaki zdobyła jakakolwiek gra w historii 65 wydań AP.
 • Grupa fanów z Serbii i Czarnogóry zwana "SWOS Witnesses" ("SWOSovi Svedoci" po serbsku) zorganizowała cztery turnieje międzynarodowe zwane World SWOS Tournaments (WTS) w latach 2001 – 2004. WSTs odbyły się w miejscowościach w Serbii i Czarnogórze: Backa Palanka (2001 i 2004), Belgradzie (2002) i Nova Pazova (2003). Większość graczy pochodziła z Serbii, jednak pojawili się tam również uczestnicy z Czech, Austrii, Polski, Bułgarii czy Libanu.
 • W latach 1996-1998 zostały zorganizowane w Polsce Mistrzostwa Polski Sensible na Amidze odbyły się w miejscowości Chełmno. Relacja z turniejów była przedstawiona w prasie komputerowej. Przez 3 edycje mistrzostw przewinęło się ponad 200 osób.
 • W Polsce po 2000 roku na stan 23 lipca 2007, zostały zorganizowane tylko 3 turnieje na którym było ponad 30 osób. W 2006 turniej Sensible World of Soccer w Lubinie, w styczniu 2007 roku turniej Noworoczny w Lubinie i w maju Polish Sensible Open 2007 w Katowicach. Zorganizowane przez społeczność Polskie Centrum SWOS. Oczywiście były również inne turnieje. Wrocław 2007 (11 osób) (zorganizowane przez Społeczność SensibleSoccer.pl) oraz dwie edycje w Szczytnie 2006 po 8 osób (zorganizowane przez niezależnych graczy).
 • Deweloperzy SWOSa stworzyli wersję gry umożliwiającą rozgrywkę na jednej klawiaturze w wersji PC. Twórcą takiej możliwości jest Słoweniec Zlatko Karakas, a dodatek można znaleźć na stronie SWOS++.
 • Polska jako jedyny kraj na świecie tworzy managery On-line Sensible World of Soccer. Po raz pierwszy taki manager powstał aż 13 marca 2000 roku i nazywa się Sensible Manager, nadal prowadzi swoją niezmienioną działalność. Sukces pierwszego turnieju zaczęły naśladować inne osoby i powstawały konkurencyjne inicjatywy. Chronologicznie powstały później takie managery jak: Futbolandia oraz Liga Polska Manager (już nie istnieją), warty polecenia jest również SWOS Manager który dzielnie działa od kilku lat. Turnieje bez wspracia technicznego lub odpowiedniego zaangażowania nie są popularne i znikają ze sceny.
 • Niemieccy koledzy wywołali prawdziwą rewolucje na scenie SWOS'a. Zapoczątkowali erę rozgrywek Jeden na Jednego przez sieć. Na początku rozgrywki były toczone na emulatorze Sega, a później na emulatorze AMIGi. Dzięki stronie SensibleSoccer.de mamy możliwość rywalizacji na boiskach Sensible Soccer z przeciwnikami z całego świata. Ciekawostką jest że najliczniejszą nacją która gra w SWOS'a w ten sposób to Polacy ponad 1430 graczy, potem są gracze narodowości brytyjskiej ponad 830 osób i ok 800 osób jest z nacji twórców strony.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy