Sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Jużnosachalińsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Воскресенский собор
sobór katedralny
Ilustracja
Państwo

 Rosja

Obwód

 sachaliński

Miejscowość

Jużnosachalińsk

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

jużnosachalińska i kurylska

Wezwanie

Zmartwychwstania Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

Pascha

Położenie na mapie Jużnosachalińska
Mapa konturowa Jużnosachalińska, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Jużnosachalińsk, sobór Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Jużnosachalińsk, sobór Zmartwychwstania Pańskiego”
Położenie na mapie obwodu sachalińskiego
Mapa konturowa obwodu sachalińskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Jużnosachalińsk, sobór Zmartwychwstania Pańskiego”
Ziemia46°57′38,60″N 142°44′53,33″E/46,960722 142,748147
Strona internetowa

Sobór Zmartwychwstania Pańskiegoprawosławny sobór w Jużnosachalińsku, katedra eparchii jużnosachalińskiej i kurylskiej.

Miejsce budowy soboru poświęcił w sierpniu 1990 metropolita wołokołamski i jurjewski Pitirim, jednak z powodu braku funduszy prace budowlane rozpoczęły się dopiero w 1992. Głównym sponsorem inwestycji był Gazprom, dary na budowę przekazywali również mieszkańcu Jużnosachalińska. Gotowa świątynia została poświęcona w święto Bożego Narodzenia w 1995. Sobór, zaprojektowany przez S. Miczenkę i budowany pod kierunkiem L. Siwki, początkowo naśladował swoim wyglądem styl staroruski, w szczególności architekturę prawosławnych cerkwi Nowogrodu Wielkiego. Został wzniesiony na planie krzyża z kopułą na przecięciu jego ramion. Jednorazowo w nabożeństwie w cerkwi mogło uczestniczyć 450 osób[1].

W latach 1997–1998 w podziemiach soboru urządzona została dolna cerkiew Odnowienia Świątyni Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie[1].

W 2002 przystąpiono do prac nad powiększeniem i przebudową świątyni, gdyż jej pierwotne rozmiary okazały się niewystarczające. Podjęto również prace nad wzniesieniem nowej dzwonnicy. Budowlę przebudowano w stylu neoruskim[1].

Sobór od frontu

Szczególną czcią otaczana jest w cerkwi kopia Kazańskiej Ikony Matki Bożej przekazana przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II. W świątyni przechowywane są również cząstki relikwii świętych Andrzeja Apostoła, Mikołaja, Pantelejmona, Aleksandra Newskiego, Jana Chryzostoma, metropolity moskiewskiego Filipa, Sawy Storożewskiego, Mikołaja Japońskiego, świętej Anastazji. W 2004 w świątyni wystawione były także relikwie świętych nowomęczennic wielkiej księżnej Elżbiety oraz riasofornej mniszki Barbary, przywiezionych z Jerozolimy i wystawianych w różnych cerkwiach Rosji[1].

W 2003 na terenie soboru umieszczono pomnik pamięci gubernatora obwodu sachalińskiego Igora Farchutdinowa, tragicznie zmarłego w wypadku śmigłowca[1].

9 lutego 2014 25-letni mężczyzna wszedł do soboru z bronią palną i zastrzelił dwie osoby – wiernego miejscowej parafii oraz mniszkę Ludmiłę pracującą w świątyni[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]