Stanisław Uniechowski (1903–1979)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Uniechowski Radogost
kapitan marynarki kapitan marynarki
Data i miejsce urodzenia

1903
Maripol

Data śmierci

1979

Przebieg służby
Siły zbrojne

 Marynarka Wojenna (II RP)
Polska Marynarka Wojenna

Stanowiska

Polska Misja Marynarki na Isle of Wight w Anglii

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Stanisław Uniechowski Radogost (1903–1979) – oficer Polskiej Marynarki Wojennej, inżynier budowy okrętów, profesor Uniwersytetu w Detroit.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1903 r. w majątku rodzinnym Maripol, na ziemi mińskiej na dzisiejszej Białorusi. Do szkół średnich uczęszczał w Mińsku Litewskim i w Wilnie. W 1930 roku ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W trakcie studiów został przyjęty do korporacji akademickiej Arkonia.

Czynną służbę w polskiej Marynarce Wojennej rozpoczął tuż po skończeniu studiów. Jako podporucznik marynarki w 1935 uzyskał dyplom inżyniera Budowy Okrętów w Écôle d'Application du Génie Maritime w Paryżu, po czym został przydzielony do Polskiej Misji Marynarki na Isle of Wight w Anglii by nadzorować budowę niszczycieli dla Polski. Podczas oblężenia Kępy Oksywskiej uciekł z Babich Dołów do Lipawy na kutrze rybackim „Albatros”, internowany 14 września 1939 roku na Łotwie[1].

Od 1940 do 1947 r. służył w Anglii w Polskiej Marynarce Wojennej pod dowództwem brytyjskim.

W 1948 przybył do Detroit i przez 23 lata wykładał na Uniwersytecie. W 1971 przeszedł na emeryturę, głównie z powodu słabego stanu zdrowia. Był członkiem American Society for Engineering Education, American Society of Naval Engineers, Royal Institution of Naval Architects w Londynie, Polish Academy of Arts and Sciences in the US, Polish American Technical Society of Detroit oraz czynnym członkiem polskiego społeczeństwa w Detroit.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wanda Krystyna Roman, Ewakuacja i internowanie wojsk polskich we wrześniu 1939 roku, w: Piotrkowskie Zeszyty Historyczne 6, 2004, s. 164.