Stawek (Trześcianka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stawek
kolonia wsi
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Powiat

hajnowski

Gmina

Narew

Część miejscowości

Trześcianka

Strefa numeracyjna

85

Kod pocztowy

17-210[2]

Tablice rejestracyjne

BHA

SIMC

0036624[3]

Położenie na mapie gminy Narew
Mapa konturowa gminy Narew, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Stawek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Stawek”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Stawek”
Położenie na mapie powiatu hajnowskiego
Mapa konturowa powiatu hajnowskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Stawek”
Ziemia52°55′40″N 23°26′24″E/52,927778 23,440000[1]

Stawek (w miejsc. gwarze: Stawok) – kolonia wsi Trześcianka w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Narew[4][3], w dolinie rzeki Rudni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia tego miejsca odnosi się jeszcze do okresu sprzed 1602 r., kiedy to w Stawok powstał folwark wójtowski obejmujący 5 włók, zaś na pobliskiej rzece Trościanicy (obecna nazwa Rudnia) działały 2 młyny wodne[5].

W XIX wieku w Stawok istniał prężnie działający ośrodek szkolnictwa cerkiewnego, który stanowił ważny punkt na mapie oświatowej Imperium Rosyjskiego[6]. Pierwsza placówka oświatowa w tym miejscu powstała już w 1850, zaś w 1875 otwarto tu ogólnodostępną bibliotekę parafialną. Do 1915 w Stawku mieściło się Seminarium Nauczycielskie im. Świętych Cyryla i Metodego w murowanym, okazałym budynku (ostatecznie budowa zespołu szkół została zakończona w marcu 1893) wraz z cerkwią szkolną pod tym samym wezwaniem, internatem i bogato wyposażoną biblioteką (w 1887 liczyła ok. 6 tys. woluminów). Ważną rolę w powstaniu i funkcjonowaniu placówki odegrali ks. Grzegorz Sosnowski (jego grobowiec znajduje się w murze cerkiewnym przy świątyni w Puchłach) oraz jego syn ks. Flor Sosnowski (jego grób zachował się do dziś na cmentarzu Wszystkich Świętych w Białymstoku), obaj byli proboszczami parafii prawosławnej w Puchłach i Trześciance. Działalność Seminarium przerwana została w wyniku działań I wojny światowej i związanym z nią bieżeństwem[7].

W okresie I wojny światowej obiekty szkolne użytkowano przez żołnierzy niemieckich, urządzono w nich m.in. szpital polowy. Przyczyniło się to do ich stopniowej degradacji. W dwudziestoleciu międzywojennym majątek szkolny rozparcelowano, zaś niemal wszystkie budynki Seminarium rozebrano głównie przez miejscowych chłopów masowo powracających z bieżeństwa z Rosji. Z oryginalnych zabudowań kompleksu szkolnego w Stawku pozostał jedynie pokaźny drewniany budynek plebanii, w którym do 1979 mieszkał proboszcz parafii prawosławnej w Trześciance. Jednak w związku z budową nowej murowanej plebanii przy cerkwi parafialnej w Trześciance, wiekową siedzibę proboszcza w Stawku sprzedano i po rozbiórce przeniesiono do wsi Puchły, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w kolonii Stawek mieszka już tylko jedna osoba. Pozostałością po okresie świetności tego miejsca są wiekowe jabłonie jako relikty doświadczalnych sadów i ogrodów szkoły cerkiewnej oraz spory nasyp, na którym uczniowie placówki wykonywali przedstawienia teatralne dla okolicznej ludności (usypany został z budowy pięciu piwnic dla potrzeb szkolnego internatu). Zachowało się także kilka rozłożystych lip i dębów – rudymenty szkolnej szkółki leśnej.

Wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi[8].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku dziejom placówki oświatowej w Stawku poświęcona została monografia pt. W Puchłach, Stawku, Trześciance: z dziejów oświaty ludu białoruskiego na Podlasiu autorstwa dr hab. Ireny Matus, wykładowcy Uniwersytetu w Białymstoku.

Do Seminarium Nauczycielskiego św. Cyryla i Metodego w Stawku nawiązuje wezwanie cerkwi pw. Świętych Cyryla i Metodego w niedalekich Kaniukach[9].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 130404
  2. Trześcianka, [w:] Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1312 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. a b GUS. Rejestr TERYT
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Drzewo i Sacrum: Trześcianka - Uroczysko Stawok. [dostęp 2013-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)].
  6. Urząd Gminy Narew: Gminne świątynie - Trześcianka
  7. Michał Bołtryk. Cześć wam i chwała. „Przegląd Prawosławny”. 12 (366), grudzień 2015. Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. [dostęp 2016-07-11]. 
  8. Opis parafii na stronie diecezji
  9. Dorota Wysocka. Jeszcze jedna cerkiew. „Przegląd Prawosławny”. 8 (266), sierpień 2007. Fundacja im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. [dostęp 2016-07-11]. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]