Stefania Wołynka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefania Wołynka
Data i miejsce urodzenia

21 września 1914
Łuszczanów

Data i miejsce śmierci

30 kwietnia 1984
Warszawa

Zawód, zajęcie

pielęgniarka, nauczycielka pielęgniarstwa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Stefania Wołynka (ur. 21 września 1914 w Łuszczanowie, zm. 30 kwietnia 1984[1] w Warszawie[2]) – polska pielęgniarka i nauczycielka pielęgniarstwa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką Ludwika Lisieckiego (nauczyciela gimnazjalnego) i Antoniny z domu Jelak. Rodzina mieszkała w Rogoźnie. W wieku trzynastu lat zamieszkała na stancji w Poznaniu. W 1932 zdała maturę w Państwowym Gimnazjum im. Generałowej Zamoyskiej[2]. Potem, do 1935 (przy sprzeciwie rodziców), uczyła się w Krakowie, na Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek. Zatrudniła się jako instruktorka w Klinice Chirurgicznej prof. Rutkowskiego. W 1936 przeprowadziła się do Poznania i podjęła zatrudnienie w Katolickiej Szkole Pielęgniarstwa. Potem nauczała w Szkole Pielęgniarstwa Polskiego Czerwonego Krzyża[1].

Po napaści Niemiec na Polskę, w 1939 ewakuowała się z Poznania, ale wkrótce tam powróciła (jej pociąg został zbombardowany przez Niemców). Była pielęgniarką oddziału zakaźnego obozu jenieckiego w Biedrusku. W grudniu 1939 Niemcy aresztowali jej ojca (potem został on przez nich zamordowany), a resztę rodziny wysiedlili do Sokołowa Podlaskiego. Pracowała jako pielęgniarka w Karczewie nad Bugiem. W 1944 przeniosła się do Warszawy. Po upadku powstania warszawskiego została osadzona w dulagu w Pruszkowie[1], a potem w obozie w Złotym Potoku[2].

W 1946 została kierowniczką szkolenia teoretycznego w Szkole Pielęgniarstwa PCK. Od 1953 do sierpnia 1956 była kierowniczką w Państwowej Szkole Pielęgniarstwa nr 1 oraz w Państwowej Trzyletniej Szkole Pielęgniarstwa w Łodzi[2]. W 1957 wstąpiła do Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Była również zaangażowana w organizację Olimpiad Pielęgniarskich[2]. Na emeryturę udała się we wrześniu 1969[1]. Zmarła po długiej chorobie w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie[2].

Publicystyka[edytuj | edytuj kod]

Wydała następujące podręczniki pielęgniarstwa:

Obie pozycje były wznawiane kilka razy[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jej mężem (od 1940) był Kazimierz Wołynka, nauczyciel, komendant oddziału Armii Krajowej[2], więzień Pawiaka, zamordowany przez Niemców w nieznanym miejscu[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymała następujące odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971),
  • Srebrny Krzyż Zasługi (1959),
  • Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Rozwoju Województwa Poznańskiego” (1966),
  • Odznaka „Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia” (1956),
  • tytuł honorowy „Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1978)[2].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od 2018 jest patronką ulicy na Chartowie w Poznaniu, przy Szpitalu im. Józefa Strusia[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Malarka, pielęgniarki, dominikanin – Z Rady Miasta – Biuletyn Miejski – poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 2022-08-25].
  2. a b c d e f g h i j k Wirtualne Muzeum Pielegniarstwa Polskiego – Wołynka Stefania [online], www.wmpp.org.pl [dostęp 2022-08-25].