Sulajman al-Isa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Sulajman al-Isa (ur. 1921 w Nu’ajrijji, zm. 2013 w Damaszku) – syryjski poeta i działacz polityczny związany z partią Baas.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na wsi w regionie Antiochii[1]. Jego ojciec był nauczycielem miejscowej podstawowej szkoły muzułmańskiej. W dzieciństwie Sulajman al-Isa nauczył się na pamięć Koranu, poznał klasyczną poezję arabską, także okresu przedislamskiego[2]. Pierwsze wiersze napisał w wieku dziesięciu lat[2]. Uczęszczał do szkoły średniej w Antiochii i tam dołączył do arabskiego ruchu narodowego, domagającego się pełnej niezależności Syrii i zniesienia francuskiego mandatu. Za swoje zaangażowanie był w 1939 roku sądzony i otrzymał wyrok długoletniego więzienia, jednak zdołał zbiec do Bagdadu[1]. Tam dokończył naukę w szkole średniej[1], a następnie ukończył studia wyższe[3].

Do Syrii wrócił po uzyskaniu przez nią całkowitej niepodległości w 1946 roku. Zamieszkał w Aleppo, gdzie w szkole średniej nauczał literatury arabskiej[3]. Poznał wówczas Michela Aflaka i Salah ad-Dina al-Bitara i zaczął sympatyzować z głoszonymi przez nimi ideami socjalizmu i jedności arabskiej. W następnym roku przystąpił do partii Baas, współtworzył ideologię baasizmu, a następnie zaangażował się w jej upowszechnianie w środowiskach studenckich, z czasem uzyskując w organizacji wysoką pozycję[1].

Po zamachu stanu przeprowadzonym przez Komitet Wojskowy partii Baas 8 marca 1963 roku polityczne wiersze al-Isy znalazły się w obowiązkowym kanonie lektur szkolnych w Syrii. Pozostawał jednym z oficjalnych poetów baasistowskiej Syrii przez cały okres rządów Hafiza al-Asada i jego syna Baszszara[1]. W 1990 roku został członkiem Akademii Języka Arabskiego w Damaszku[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Sulajman al-Isa zaliczany jest do poetów, których dzieła stanowią etap przejściowy między klasyczną i romantyczną szkołą w poezji syryjskiej a tzw. nową szkołą[4]. Bywa zestawiany z Chalilem al-Hinawim, którego twórczość jest jednak znacznie bliższa szkole klasycznej[4], podczas gdy większość wierszy al-Isy przynależy do nowej szkoły: pojawia się w nich wiersz biały i wolny, zarzucony jest tradycyjny schemat kasydy[3].

Al-Isa napisał pięć sztuk poetyckich i dwanaście dywanów. Większa część jego twórczości zainspirowana była bieżącymi wydarzeniami politycznymi, wiązała się z jego zaangażowaniem w ruchu socjalistycznym i panarabskim, stanowiła spontaniczny wyraz uczuć i poglądów poety. Jeden z pierwszych dywanów al-Isy, wydane w 1957 Suche piaski, otwierała dedykacja

Dla ostatniego wystrzału, jaki się rozlegnie za odchodzącym imperializmem i dla pierwszej róży, która zakwitnie w zjednoczonej arabskiej ojczyźnie - Sulajman[3].

W tomie tym znalazły się wiersze o rewolucji Wolnych Oficerów w Egipcie, Dżamalu Abd an-Nasirze, kryzysie sueskim, lewicowych bojownikach algierskich, syryjskich, jordańskich i palestyńskich[3]. Palestyńskim uchodźcom al-Isa poświęcił w całości dywan Bezsenne listy wydany w 1960[3].

Twórczość al-Isy nie zmieniła charakteru po tym, gdy partia Baas objęła władzę w Syrii; stał się wówczas jednym z „oficjalnych” poetów państwowych. Po klęsce państw arabskich w wojnie sześciodniowej opublikował szereg utworów o tej tematyce[1]. W dywanie Pieśń z wyspy Sindbada, opublikowanym w 1971, opiewał Irak jako ziemię, z którą związani byli wybitni twórcy klasycznej literatury arabskiej. W tomie tym ponownie podnosił ideę jedności arabskiej[3]. Po wojnie Jom Kipur pisał wiersze panegiryczne na cześć Hafiza al-Asada[1].

Również po wojnie sześciodniowej zaczął pisać wiersze i prozę przeznaczone dla dzieci, dla nich napisał dwa utwory autobiograficzne[2]. Zajmował się również przekładem, tłumacząc na język arabski literaturę algierską pisaną w języku francuskim, dzieła francuskie i angielskie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Sami M Moubayed, Steel & Silk. Men and Women who shaped Syria 1900-2000, Seattle, WA: Cune Press, 2006, s. 541-542, ISBN 978-1-885942-41-8, OCLC 62487692.
  2. a b c d e Sulaiman Alissa, we will never forget you
  3. a b c d e f g J. Bielawski, K. Skarżyńska-Bocheńska, J. Jasińska, Nowa i współczesna literatura arabska XIX i XX w. Literatura arabskiego Wschodu, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978, s.362-363.
  4. a b J. Bielawski, K. Skarżyńska-Bocheńska, J. Jasińska, Nowa i współczesna literatura arabska XIX i XX w. Literatura arabskiego Wschodu, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1978, s.361.