System wbudowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zdjęcie wnętrza Modemu/Routera Netgear ADSL. Przykład współczesnego systemu dedykowanego. Oznaczone części to między innymi mikroprocesor (4), RAM (6) oraz FLASH (7).
Mikroprocesor AMD Geode LX 800 przeznaczony dla systemów wbudowanych

System wbudowany (ang. embedded system) – system komputerowy specjalnego przeznaczenia, który staje się integralną częścią obsługiwanego przez niego sprzętu komputerowego (hardware).

System wbudowany spełnia określone wymagania, zdefiniowane do zadań które ma wykonywać. Nie można nim więc nazywać typowego wielofunkcyjnego komputera osobistego. Każdy system wbudowany oparty jest na mikroprocesorze (lub mikrokontrolerze), zaprogramowanym do wykonywania ograniczonej ilości zadań lub nawet tylko do jednego.

Zależnie od przeznaczenia może zawierać oprogramowanie dedykowane wyłącznie temu urządzeniu (firmware) lub może to być system operacyjny wraz ze specjalizowanym oprogramowaniem. Może o tym decydować też stopień niezawodności jakie ma oferować dany system wbudowany. Ogólną zasadą jest, że im mniej złożone i specjalizowane jest oprogramowanie, tym bardziej system jest niezawodny oraz może szybciej reagować na zdarzenia krytyczne.

Niezawodność systemu może być zwiększona, przez rozdzielenie zadań na mniejsze podsystemy, a także przez redundancję. Polegać to może np. na zastosowaniu do jednego zadania dwóch identycznych urządzeń, z których jedno może przejąć zadania drugiego w przypadku awarii jednego z nich.

Za pierwszy komputer wbudowany jest uznawany ten, który sterował amerykańskim statkiem kosmicznym Apollo. Natomiast pierwszy komputer wbudowany produkowany masowo sterował rakietą LGM-30 Minuteman I.

Zastosowania[edytuj | edytuj kod]

Tego typu systemy znajdują zastosowania we wszystkich dziedzinach, gdyż obecnie istnieje dążenie do tego, aby wszystkie urządzenia były „inteligentne” i zdolne do pracy autonomicznej, a także mogły wykonywać coraz bardziej złożone zadania.

Przykłady obszarów i urządzeń technicznych, w których stosuje się systemy wbudowane:


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]