Vertigo Jazz Club & Restaurant

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wejście do Vertigo Jazz Club & Restaurant przy ulicy Oławskiej 13 we Wrocławiu.

Vertigo Jazz Club & Restaurant (Vertigo) – klub jazzowy i restauracja we Wrocławiu. Jeden z większych klubów tego typu w Europie. Wystrojem nawiązujący do lat dwudziestych XX wieku. Lokal, zlokalizowany jest w centrum miasta, przy ulicy Oławskiej 13 w dawnej kamienicy "Pod Anielskim Zwiastowaniem" przebudowanej w 1913 według projektu Alvina Wedemanna na Dom Handlowy Stefan Esders.

W obecnej chwili kamienica została przebudowana na nowoczesny budynek biurowy przez firmę Save The World Real Estates sp. z o.o., która jest właścicielem klubu. Vertigo mieści się na poziomie -1 biurowca. W klubie prawie każdego dnia organizowane są koncerty, spektakle lub występy.

Historia klubu[edytuj | edytuj kod]

Przed otwarciem klubu przy ulicy Oławskiej 13 w ramach promocji organizowane były koncerty i wystawy we Wrocławiu.

Vertigo Jazz Club & Restaurant został otwarty 15 lutego 2015 roku. Koncert otwarcia uświetniła wokalistka jazzowa Monika Borzym. Od tego dnia w klubie organizowane są koncerty jazzowe, bluesowe jak również okazjonalnie koncerty reprezentantów innych gatunków muzycznych, a także spektakle i występy stand-up.

W każdy wtorek, a okazjonalnie w inne dni tygodnia klub jest gospodarzem Jazz Jam Sessions rozgrywanych przez wrocławskich muzyków jazzowych.

W Vertigo odbywały się koncerty towarzyszące oraz imprezy partnerskie: Jazzu Nad Odrą, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, New York Jazz Masters International Workshop, Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji, Bass & Beat Festival.

Od 2017 roku stale występuje na scenie Vertigo Teatr Improwizacji Improkracja.

Wnętrze klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant

We współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Wrocławia klub współorganizuje od 2018 roku Vertigo Summer Jazz Festival, który odbywa się w dniach od 1 do 31 lipca zapełniając przestrzeń miejską Wrocławia muzyką jazzową.

W 2019 roku klub uzyskał patronat Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz tytuł 30 Kreatywnych Wrocławia.

Działalność koncertowa i kulturalna[edytuj | edytuj kod]

Vertigo Jazz Club & Restaurant jest klubem jazzowym. Często, jednak mieszają się w nim style muzyczne od bluesa, funku, soulu oczywiście po jazz. Prezentowane są również inne formy artystyczne np. Komediowy Teatr Improwizowany “Improkracja”. W lokalu odbywają się liczne wystawy i wernisaże fotografii i grafiki jazzowej takich artystów jak: Lech Basel, Szymon Palka, wystawa prac Zdzisława Beksińskiego organizowana wspólnie z Vivid Gallery. Klub współpracuje również z wieloma fundacjami, wspierając działania charytatywne. Znakiem rozpoznawalnym Vertigo Jazz Club & Restaurant jest grana prawie każdego dnia muzyka na żywo.

Koncerty organizowane przed otwarciem klubu[edytuj | edytuj kod]

Wybrane koncerty w klubie[edytuj | edytuj kod]

Vertigo Summer Jazz Festival[edytuj | edytuj kod]

Vertigo Summer Jazz Festival to inicjatywa klubu Vertigo Jazz Club & Restaurant mająca na celu promocję jazzu oraz miasta Wrocławia jako przestrzeni koncertowej. W ramach Festivalu, który odbywa się od 1 do 31 lipca każdego roku Vertigo Jazz Club & Restaurant zaprasza na koncerty jazzowe do takich miejsc jak: plaże, parki, hotele, dachy i tarasy widokowe, wyspy i do klubu Vertigo. Koncerty organizowane są również w nietypowych miejscach, jak pokład tramwaju czy statku. Koncerty Festivalowe odbywają się każdego dnia, czasem realizowane są dwa lub trzy dziennie.

Vertigo Daily – gazeta wydawana przez klub od 2018 roku, stanowiąca menu oraz obszerną bazę wiedzy o muzyce, kulturze i mieście

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O ton głośniej od ciszy – Marcin Wasilewski Trio we Wrocławiu [online], jazzarium [dostęp 2020-04-06] (pol.).
  2. Po koncercie Pink Freud w Muzeum Architektury [online], wroclaw.pl [dostęp 2020-04-06] (pol.).