Vincent V. Severski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Włodzimierz Sokołowski
Imiona i nazwisko Włodzimierz Sokołowski
Pseudonim Vincent V. Severski
Data i miejsce urodzenia 1956 r., Warszawa
Narodowość polska
Język polski
Obywatelstwo polskie
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Gatunki powieść sensacyjna
Ważne dzieła Nielegalni, Niewierni
Wikicytaty Vincent V. Severski w Wikicytatach
Strona internetowa

Vincent Viktor Severski (ur. w 1956 r. w Warszawie[1]) – właściwie Włodzimierz Sokołowski[2][3], polski pisarz, były oficer wywiadu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ma litewskie korzenie, jego przodkowie pochodzą z Wilna i nieistniejącej już wsi Rejszaliszek, gdzie rodzina od strony babki przez wiele pokoleń aż do czasu II wojny światowej zamieszkiwała dwór[4]. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1981 obronił pracę magisterską na temat Kryminalistyczna problematyka alibi[5].

Był oficerem wywiadu PRL i RP, przepracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Pracę zaczął w 1982 w wydziale do spraw "dywersji", wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności. W czerwcu 1989 zaangażowany był w organizację wyborów[6]. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany. Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 na własną prośbę, w stopniu podpułkownika.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Vincent V. Severski – biografia (pol.). lubimyczytac.pl. [dostęp 2012-11-04].
  2. Zastrzeżony znak towarowy nr 408916, VINCENT V. SEVERSKI, właściciel Włodzimierz Sokołowski, data zgłoszenia 2013-01-07, http://bazy.uprp.pl/
  3. 3,0 3,1 Odznaczenie Legion of Merit dla Włodzimierza Sokołowskiego. Vincent V. Severski.
  4. Jacek Jan Komar: Vincent V. Severski: Litwa nigdy nie była przedmiotem zainteresowania naszego wywiadu. (pol.). pl.delfi.lt. [dostęp 2012-11-04].
  5. Sylwester Latkowski: Rozrachunek ze służbą – cała rozmowa z autorem powieści "Nielegalni" (pol.). latkowski.com. [dostęp 2012-11-04].
  6. Juliusz Ćwieluch: Wirus w służbach (pol.). Polityka. [dostęp 2012-11-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]