Vincent V. Severski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vincent V. Severski
Imiona i nazwisko Vincent Viktor Severski
Data i miejsce urodzenia Warszawa
Narodowość polska
Język polski
Obywatelstwo polskie
Gatunki powieść sensacyjna
Ważne dzieła Nielegalni
Wikicytaty Vincent V. Severski w Wikicytatach

Vincent Viktor Severski (ur. w Warszawie[1]) – polski pisarz, były oficer wywiadu. Tworzy pod pseudonimem, prawdziwe imię i nazwisko ze względu na byłą pracę ukrywa.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ma litewskie korzenie, jego przodkowie pochodzą z Wilna i nieistniejącej już wsi Rejszaliszek, gdzie rodzina od strony babki przez wiele pokoleń aż do czasu II wojny światowej zamieszkiwała dwór[2]. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1981 obronił pracę magisterską na temat Kryminalistyczna problematyka alibi[3]. Był oficerem wywiadu PRL i RP, przepracował w polskim wywiadzie 26 lat z czego prawie połowę poza granicami kraju. Był szkolony w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadowczych w Starych Kiejkutach oraz po 1990 w USA. W Agencji Wywiadu doszedł do jednego z najwyższych stanowisk kierowniczych.

Pracę zaczął w 1982 w wydziale do spraw "dywersji", wówczas najważniejszego wydziału polskiego wywiadu. Zajmował się tropieniem działalności obcych służb specjalnych oraz rozpracowywaniem Solidarności. W czerwcu 1989 zaangażowany był w organizację wyborów[4]. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany i zwolniony z pracy w wywiadzie. Na początku lat 90. został ponownie zwerbowany. Uczestniczył w ok. 140 misjach w prawie 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Odszedł ze służby w 2007 na własną prośbę.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany przez najwyższe władze RP, uhonorowany Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.[potrzebne źródło]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Vincent V. Severski – biografia (pol.). lubimyczytac.pl. [dostęp 2012-11-04].
  2. Jacek Jan Komar: Vincent V. Severski: Litwa nigdy nie była przedmiotem zainteresowania naszego wywiadu. (pol.). pl.delfi.lt. [dostęp 2012-11-04].
  3. Sylwester Latkowski: Rozrachunek ze służbą – cała rozmowa z autorem powieści "Nielegalni" (pol.). latkowski.com. [dostęp 2012-11-04].
  4. Juliusz Ćwieluch: Wirus w służbach (pol.). Polityka. [dostęp 2012-11-04].