Vuk Jeremić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vuk Jeremić
Jeremic Vuk.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 lipca 1975
Belgrad
Minister spraw zagranicznych Serbii
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 15 maja 2007
do 27 lipca 2012
Poprzednik Vuk Drašković
Następca Ivan Mrkić
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Vuk Jeremić, cyr. Вук Јеремић (ur. 3 lipca 1975 w Belgradzie) – serbski polityk, w latach 2007–2012 minister spraw zagranicznych, w latach 2012–2013 przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Ukończył fizykę teoretyczną na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Jest również absolwentem administracji publicznej w John F. Kennedy School of Governmeent na Harvard University w USA. W czasie pobytu w Londynie pracował w instytucjach finansowych takich jak Deutsche Bank, Dresdner Kleinwort oraz AstraZeneca Pharmacuticals. Był założycielem i menedżerem finansowym OSSI (Organizacji Serbskich Studentów Zagranicą), pierwszej organizacji międzynarodowej studentów serbskich, zrzeszającej kilka tysięcy członków.

Po obaleniu rządów Slobodana Miloševicia w październiku 2000 Vuk Jeremić rozpoczął pracę jako doradca w Ministerstwie Telekomunikacji Federalnej Republiki Jugosławii. W 2003 przeszedł do Ministerstwa Obrony Serbii i Czarnogóry w randze specjalnego wysłannika ds. euroatlantyckich. Od lipca 2004 do maja 2007 był doradcą ds. polityki zagranicznej prezydenta Serbii Borisa Tadicia. Równolegle awansował wewnątrz Partii Demokratycznej. W lutym 2004 został przewodniczącym jej komitetu do spraw zagranicznych. W lutym 2006 wszedł w skład zarządu głównego partii.

15 maja 2007 objął stanowisko ministra spraw zagranicznych w drugim gabinecie premiera Vojislava Koštunicy. Po wcześniejszych wyborach parlamentarnych w Serbii w 2008 rząd podał się do dymisji. 7 lipca 2008 w nowym gabinecie z Mirkiem Cvetkoviciem na czele Vuk Jeremić zachował funkcję ministra spraw zagranicznych i pełnił ją do 27 lipca 2012. Od września 2012 przewodniczył 67. sesji zwyczajnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Był to jeden z rzadkich przypadków, gdy nominująca przewodniczącego sesji grupa państw (wschodnioeuropejska) nie wyłoniła wspólnego kandydata; Vuk Jeremić został wybrany w tajnym głosowaniu, pokonując Litwina Daliusa Čekuolisa.

W wyborach w 2012 uzyskał mandat posła do Skupsztiny. Odmówił jego złożenia na żądanie nowego przewodniczącego demokratów, w rezultacie w 2013 został wykluczony z partii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]