Wiktor Karpuchin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktor Karpuchin
Виктор Фёдорович Карпухин
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

27 października 1947
Łuck

Data śmierci

24 marca 2003

Przebieg służby
Lata służby

1969–1992

Formacja

KGB

Główne wojny i bitwy

radziecka interwencja w Afganistanie,
wojna o Górski Karabach,
Czarny Styczeń,
wydarzenia styczniowe,
pucz moskiewski

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonej Gwiazdy Order „Za osobiste męstwo” (ZSRR) Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za zasługi bojowe”

Wiktor Fiodorowicz Karpuchin (ros. Виктор Фёдорович Карпухин, ur. 27 października 1947 w Łucku, zm. 24 marca 2003) – oficer KGB, dowódca Grupy Alfa, Bohater Związku Radzieckiego (1980).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1966 służył w siłach zbrojnych ZSRR, w 1969 skończył wyższą szkołę wojsk pancernych w Taszkencie i został skierowany do służby w wojskach pogranicznych KGB, później pracował w moskiewskiej wyższej szkole wojsk pogranicznych. Od września 1979 służył w Grupie A ("Alfa") 7 Zarządu KGB ZSRR jako zastępca dowódcy oddziału 4, a później dowódca całej grupy. Brał udział w wielu operacjach specjalnych, w tym w ataku na pałac prezydenta Afganistanu Hafizullaha Amina w Kabulu 27 grudnia 1979 (radziecka interwencja w Afganistanie), w dużej mierze przyczyniając się do powodzenia ataku i zabicia Amina. W 1984 ukończył Wyższą Szkołę KGB ZSRR i został zastępcą szefa grupy "A", na tym stanowisku brał udział w uwalnianiu zakładników w Tbilisi, Baku, Erywaniu, Stepanakercie i Saratowie. W latach 1988-1991 kierował grupą "Alfa" 7 Zarządu KGB ZSRR, w sierpniu 1991 został przeniesiony do rezerwy, od grudnia 1991 do 1992 kierował służbą bezpieczeństwa prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, później pracował jako detektyw. Jednocześnie działał w Stowarzyszeniu Weteranów Wojny w Afganistanie. Zmarł podczas podróży pociągiem z Mińska do Moskwy. Został pochowany na Cmentarzu Nikoło-Archangielskim pod Moskwą[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

i medale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]