Zora parallela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zora parallela
Simon, 1878
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

szczękoczułkowce

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

trawnikowcowate

Rodzaj

trawnikowiec

Gatunek

Zora parallela

Zora parallelagatunek pająka z rodziny trawnikowcowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1878 roku przez Eugène’a Simona[1][2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samce osiągają od 3,1[3] do 4,2 mm długości ciała[4] przy karapaksie długości od 1,6[3] do 2 mm i szerokości od 1,4 do 1,5 mm[4], natomiast samice osiągają od 4,5[3] do 5,7 mm długości ciała przy karapaksie długości od 2,2 do 2,3 mm i szerokości między 1,6 a 1,7 mm[4].

Ubarwienie karapaksu jest jasnożółtawe z brązowawym i niewyraźnym obrzeżeniem krawędzi, ciemnymi liniami rozchodzącymi się promieniście z jamki oraz parą biorących początek za oczami pary tylno-bocznej, rudobrązowych przepasek podłużnych o szerokości takiej samej jak jasne pasma tła po ich bokach. Czarno obwiedzione oczy leżą blisko siebie i mają prawie identyczne rozmiary. Nadustek nie odbiega wysokością od średnicy oczu pary przednio-środkowej. Szczękoczułki są jasnożółtawe z szarawo przyciemnionym przodem. Rudobrązowe kropki na jasnożółtym sternum obecne są przy biodrach. Odnóża są żółtawobrązowe z ciemnymi paskami na udach oraz ciemnorudymi goleniami i nadstopiami dwóch początkowych par. Kolejność par odnóży od najdłuższej do najkrótszej to: IV, I, II, III[4]. Czwarta para u samca odznacza się cienkimi włoskami na biodrach[3]. Opistosoma (odwłok) ma wierzch jasnożółtawobrązowy z trzema wyraźnymi, ciemnorudobrązowymi, wąskimi paskami podłużnymi, z których środkowy rozjaśnia się na przedzie[3][4].

Płytka płciowa samicy ma małą bruzdę[3], niewielki przedsionek z niemal kolistą, otwartą od tyłu krawędzią, serpentynowate przewody kopulacyjne i jajowate zbiorniki nasienne[4]. Nogogłaszczki samca cechują się osadzoną na goleni wierzchołkowo apofizą retrolateralną o małym i spiczastym szczycie, osadzoną tylno-bocznie i S-kształtnie wykrzywioną w widoku bocznym apofyzą medialną oraz długim i nitkowatym embolusem[4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pająk ten zasiedla mokradła. Aktywne osobniki dorosłe obserwowane są od maja do sierpnia[4].

Gatunek palearktyczny, znany z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Szwecji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Słowenii, Serbii, Bułgarii, Albanii, Macedonii Północnej, Grecji[3] oraz europejskiej i dalekowschodniej części Rosji[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. E. Simon: Les arachnides de France. Tome quatrième, contenant la famille des Drassidae. Paris: Roret, 1878.
  2. a b Gen. Zora C. L. Koch, 1847. [w:] World Spider Catalog [on-line]. Natural History Museum Bern. [dostęp 2024-01-14].
  3. a b c d e f g h Wolfgang Nentwig, Theo Blick, Daniel Gloor, Ambros Hänggi, Christian Kropf: Zora paralella Simon, 1878. [w:] Araneae. Spiders of Europe. Version 07.2018 [on-line]. Universität Bern. [dostęp 2024-01-14].
  4. a b c d e f g h S. Almquist. Swedish Araneae, part 2--families Dictynidae to Salticidae. „Insect Systematics & Evolution, Supplement”. 63, s. 285-601, 2006.