Zwinnik nadobny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwinnik nadobny
Hemigrammus pulcher[1]
Ladiges, 1938
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

kąsaczokształtne

Rodzina

kąsaczowate

Rodzaj

Hemigrammus

Gatunek

zwinnik nadobny

Synonimy
  • Hemigrammus pulchra Ladiges, 1938[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zwinnik nadobny[4], bystrzyk nadobny[5] (Hemigrammus pulcher) – endemiczny gatunek słodkowodnej ryby z rodziny kąsaczowatych (Characidae). Bywa hodowany w akwariach.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Południowej na obszarze Peru, gdzie zasiedla leśne źródła i potoki w dorzeczu górnej Amazonki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze egzemplarze tego gatunku zostały znalezione w roku 1938, kiedy to wyruszyła ekspedycja ichtiologiczna do Brazylii. Ekspedycję zorganizowała niemiecka firma, która zajmowała się sprowadzaniem ryb do Niemiec. Na odcinku od miasta Tefé w Brazylii aż do miasta Iquitos w Peru planowano wyłowić neona Innesa. Pod koniec wyprawy w okolicach miasta Iquitos złowiono nieznany wówczas gatunek, który nazwano Hemigrammus pulcher.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Żywa, stadna i szybko pływająca ryba o spokojnym, towarzyskim charakterze. Kształt ciała wydłużony, wysoki, bocznie spłaszczony w kolorze zielonkawym. Głowa ma ubarwienie ciemnozielone, wokół otworu gębowego przechodzi w czerń. Oko czarne z czerwonym zabarwieniem w górnej części. Grzbiet ciemny, od strony brzusznej ciało ma barwę żółtobiaławą. Oczy wyraźne, w części pozaskrzelowej widnieje jasnoczerwona plama. Płetwa grzbietowa oraz odbytowa i ogonowa są w kolorze jasnoczerwonawym. Od wysokości nasady płetwy grzbietowej, poniżej linii bocznej przebiega czarny pas, który kończy się u nasady płetwy ogonowej. Dorasta do 5 cm.

Dymorfizm płciowy[edytuj | edytuj kod]

Większa i bardziej zbudowana w partii brzusznej jest samica. Jej pęcherz pławny jest częściowo widoczny, gdy obserwowany pod światło. Samiec jest smuklejszy, pęcherz pławny jest całkowicie widoczny.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik średni lub duży
Temperatura wody 23–27°C
Twardość wody 10–15°n
Skala pH 5,5–6,5
pokarm wszystkożerny, urozmaicony
Uwagi gatunek zaliczany do ryb problemowych

Warunki hodowlane[edytuj | edytuj kod]

Wskazane jest aby woda miała odczyn lekko kwaśny. Wychów jest dość trudny. Ryba chętnie przebywa wśród roślin z rodzaju Cryptocoryne, Sagittaria, Echinodorus, Marsilea oraz Ceratopteris.

Rozmnażanie[edytuj | edytuj kod]

Doprowadzenie do tarła jest trudne, uzależnione od dobrania się pary tarlaków. Odbywa się w małym zbiorniku wśród drobnolistnych roślin w wodzie bardzo miękkiej, lekko kwaśnej, w temperaturze około 28 °C. Samica składa do 600 ziaren ikry. Po tarle wskazane jest odłowienie tarlaków i zaciemnienie zbiornika z ikrą.

Po 20–24 godzinach z jaj wykluwa się narybek, który po kolejnych 3–4 dniach zaczyna pływać swobodnie. Rośnie bardzo powoli i jest bardzo płochliwy. Z tego też powodu ukrywa się w zakamarkach akwarium (małe groty, doniczki). Na początek karmiony powinien być drobnym "pyłem", larwami solowca, widłonogami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hemigrammus pulcher, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Patrz: ITIS (Integrated Taxonomic Information System)
  3. Hemigrammus pulcher, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Jan Muskietorz. Zwinnik nadobny (Hemigrammus Pulcher Ladiges). „Akwarium”. 3 (2/61), 1961. 
  5. H. Skrzyński, Bystrzyk nadobny, AKWARIUM, nr 1/74

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]