Wikipedia:Strona główna
Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:
…jaką korzyść odniosła inwazyjna armia włoska wskutek klęski pod Amba Alagi? (na obrazie)
…kiedy rabin Kalisza został naczelnym rabinem Jerozolimy?
…na ilu obszarach chronionych znajduje się jezioro Chrapowo?
…że Finowie za jadalny uznają grzyb, którego spożycie prowadzi do problemów żołądkowych?
…który przewodniczący prezydium peerelowskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej stracił stanowisko po tym, jak nie dopuścił do głosu działaczy „Solidarności”?
Inwazja Rosji na Ukrainę • Wojna Izraela z Hamasem • Wybory prezydenckie w USA
- Wschodnią Hiszpanię nawiedziła powódź błyskawiczna, w wyniku której zginęło ponad 200 osób (od 29 października)
- Laureatem Złotej Piłki, przyznawanej przez tygodnik „France Football”, został hiszpański pomocnik Rodri (na zdjęciu) (28 października)
- W Gruzji odbyły się wybory parlamentarne, w których zwyciężyło Gruzińskie Marzenie (26 października)
- W Mołdawii odbyło się referendum dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej. Ponad 50% głosujących opowiedziało się za akcesją (20 października)
Zmarli: Michael Hübner • John Nott • Marise Chamberlain • Kicki Håkansson • Quincy Jones • Clement Quartey • Luiz Onmura • Jean-Pierre Lasota • Arthur Moreira Lima • Teri Garr • Elżbieta Zającówna • Renato Raffaele Martino
13 listopada: imieniny obchodzą m.in.: Augustyna, Liwia i Mateusz
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:
- 354 – urodził się święty Augustyn, teolog chrześcijański, filozof, ojciec i doktor Kościoła
- 1004 – zmarł francuski duchowny Abbo z Fleury, jeden z ważniejszych uczonych X wieku
- 1924 – za powieść Chłopi Władysław Reymont otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie litereatury
- 1974 – zmarł włoski reżyser, scenarzysta i aktor Vittorio De Sica (na fotografii), przedstawiciel włoskiego neorealizmu (Złodzieje rowerów)
- 1974 – urodził się polski pilot wojskowy Arkadiusz Protasiuk, dowódca załogi podczas lotu do Smoleńska, który zakończył się katastrofą; tegoż dnia zakończono budowę Obserwatorium Wysokogórskiego na Śnieżce (na fotografii)
Hagot – w wierzeniach ruchu świętych w dniach ostatnich neficki budowniczy okrętów żyjący w połowie I wieku p.n.e. Znany głównie ze swojej roli w ekspedycjach morskich na północ. Zajmuje poczesne miejsce w mormońskiej teologii, szczególnie w kontekście związków Kościoła z Polinezyjczykami. Postać Hagota, stanowiąca integralną część szerszej kultury mormońskiej, pojawia się również w dociekaniach apologetów tej tradycji religijnej, usiłujących dowieść autentyczności Księgi Mormona. Wzmianki o nim zawiera 63. rozdział Księgi Almy, wchodzącej w skład tej właśnie części mormońskiego kanonu pism świętych. Istnienie Hagota, a także związane z nim hipotezy nie znalazły potwierdzenia w źródłach zewnętrznych. Utrwalony w sztuce. Znalazł się wśród postaci ujętych na płaskorzeźbach zdobiących świątynię mormońską w hawajskim Lāʻie. Stoi na nim na prawo od Jezusa Chrystusa, obok okrętu, trzyma też w ręku wiosło. Czytaj więcej…
Half Union – amerykańska moneta próbna o nominale 50 dolarów amerykańskich, zaprojektowana przez rytownika Williama Barbera. Do projektu awersu został wykorzystany, po drobnych korektach, motyw z profilem Miss Liberty użyty przez Jamesa B. Longacre’a na monecie Liberty Head Double Eagle. Wokół profilu umieszczono 13 sześcioramiennych gwiazd, a pod postacią rok wybicia monety. Rewers, poza drobnymi zmianami w zdobieniu i wykonaniu Union Shield, również pozostał ten sam, co w przypadku monety o nominale 20 dolarów. Przedstawiał on orła nawiązującego do Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych z Union Shield na piersiach, który w szponach miał strzały i gałązkę oliwną. Dwie sztuki zostały wybite w złocie oraz nieznana liczba sztuk w miedzi przez U.S. Mint w 1877 roku. Obie złote monety znajdują się w zbiorach Smithsonian Institution w Waszyngtonie. Czytaj więcej…