Arthur Moreira Lima

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Arthur Moreira Lima
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 16 lipca 1940
Rio de Janeiro
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Wytwórnie płytowe Vanguard Classics, Vivace, Melodia, Olympia, Polskie Nagrania „Muza”
Odznaczenia
Kawaler Narodowego Orderu Zasługi dla Kultury (Brazylia)
Strona internetowa

Arthur Moreira Lima (ur. 16 lipca 1940 w Rio de Janeiro) – brazylijski pianista, laureat II nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Na fortepianie zaczął grać w wieku sześciu lat. W 1960 wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie pobierał nauki m.in. u Marguerite Long. W latach 1963–1968 studiował w Konserwatorium Moskiewskim w ramach stypendium rządu ZSRR.

W trakcie swojej kariery wystąpił na wielu konkursach pianistycznych, gdzie zdobył liczne nagrody. W bardzo młodym wieku wygrał konkursy zorganizowane przez brazylijską orkiestrę symfoniczną (1949) i ministerstwo kultury (1956). Później brał udział w wielu prestiżowych konkursach międzynarodowych:

Wziął też udział w Międzynarodowym Konkursie im. Marguerite Long i Jacques'a Thibaud w Paryżu (1961) i Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Van Cliburna (1962), jednak nie odniósł tam większych sukcesów.

Występował w wielu krajach Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Wielokrotnie powracał do Polski (grał m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju).

Repertuar i dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Dysponuje bogatym repertuarem, w którym znajdują się utwory m.in. Chopina, Liszta, Schumanna, Rachmaninowa, Musorgskiego, Prokofiewa, Villi-Lobosa i Piazzoli.

Jego płyty wydały: Polskie Nagrania „Muza”, Olympia, Melodia, Vivace i Vanguard Classics.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stanisław Dybowski, Laureaci Konkursów Chopinowskich w Warszawie, wyd. Selene, Warszawa 2005, s. 253–256. ISBN 83-910515-1-X.
  • Robert Cummings: Arthur Moreira-Lima (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-01-02].