Quincy Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Quincy Jones
Ilustracja
Quincy Jones (2014)
Imię i nazwisko Quincy Delight Jones, Jr.
Data i miejsce urodzenia 14 marca 1933
Chicago
Gatunki jazz, fusion, pop,
muzyka poważna
Zawód trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny
Aktywność od 1951
Wydawnictwo Mercury, Qwest
Powiązania Sarah Vaughan, Dinah Washington, Count Basie, Duke Ellington, Ray Charles, Frank Sinatra, Michael Jackson
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Order Towarzyszy O. R. Tambo II klasy (Republika Południowej Afryki)
Strona internetowa

Quincy Delight Jones, Jr. (ur. 14 marca 1933 w Chicago[1]) – amerykański kompozytor, trębacz, aranżer i producent muzyczny. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award[2].

W młodości przyjaźnił się z Rayem Charlesem. Ukończył Berklee College of Music. Współpracował z Frankiem Sinatrą. W latach 1974–1990 był mężem aktorki Peggy Lipton[3]. W latach 1991–1997 spotykał się i mieszkał z Nastassją Kinski.

Producent m.in. albumów Off the Wall, Thriller i Bad Michaela Jacksona oraz singla We Are the World. Był producentem filmu Kolor purpury.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jones był żonaty 3 razy i ma 7 dzieci z 5 różnymi kobietami. Nigdy nie nauczył się jeździć samochodem z powodu wypadku w wieku 14 lat. Quincy Jones jest protestantem (baptystą) i jest krytyczny wobec kościoła katolickiego, twierdząc że jest on oparty na ideach „pieniędzy, strachu, zatajania i mordu”. W 1974 zdiagnozowano u niego tętniaka mózgu, który udało się usunąć. Jest jednym z wielu artystów, których twórczość została zniszczona w pożarze 2008 Universal Studios (sprawa pożaru wyszła na jaw dopiero w 2018 r.).

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W trakcie swojej kariery Quincy Jones był wielokrotnie nagradzany jako kompozytor i producent. 70 razy nominowano go do Nagrody Grammy, z których wygrał 27 nagród oraz nagrodę Grammy Legend Award 1991 roku. Wybranymi nagrodami są:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Quincy Jones w bazie Filmweb