Przejdź do zawartości

Agata Kielar-Długosz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agata Kielar-Długosz
Ilustracja
Agata Kielar-Długosz, fot. D. Bodnar (2018)
Data i miejsce urodzenia

22 listopada 1979
Sanok

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

flet

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

flecistka

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Strona internetowa

Agata Weronika Kielar-Długosz (ur. 22 listopada 1979 w Sanoku) – polska flecistka.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych[1]. Jej dziadek był zawodowym muzykiem, wujek został klarnecistą, kuzynki śpiewaczkami operowymi, a siostra Joanna wiolonczelistką[1].

W rodzinnym Sanoku kształciła się pod okiem Wiesława Brudka w Państwowej Szkole Muzycznej im. Wandy Kossakowej w Sanoku, w której została absolwentką I stopnia w 1992 oraz II stopnia w 1998[2][3][1]. Również w 1998 zdała maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku z 1998[4]. W 2003 ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie[5] (kształciła się w klasie fletu u prof. Zbigniewa Kamionki)[1]. Absolwentką studiów solistycznych w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium, studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze, w Richard-Strauss-Konservatorium w Monachium[1] oraz Uniwersytecie Yale w New Haven. W ramach stypendium Erasmus doskonaliła również swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku[1] oraz na wielu międzynarodowych mistrzowskich kursach fletowych.

Została laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych, między innymi finalistką 10. Międzynarodowego Konkursu Fletowego Friedrich Kuhlau w Uelzen, II nagrody na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Internazionale Premio w Padwie, II nagrody (I nie przyznano) i nagrody specjalnej na 4.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Interpretazione Flautistica w Ovadzie oraz finalistką i laureatką nagrody specjalnej na 11. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze. Otrzymała III nagrodę w 6. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2006 za wybitne osiągnięcia artystyczne i promocję regionu[1].

Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów, w tym Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Pawła Łukaszewskiego, które transmitowane były przez czołowe rozgłośnie radiowe. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych, radiowych oraz fonograficznych. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą następujących dyrygentów: Zubin Mehta, Mariss Jansons, sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling. Często koncertuje wspólnie z mężem Łukaszem Długoszem, również flecistą. W 2018 wraz z małżonkiem wystąpiła na Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku[6][7].

Była wieloletnią stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów m.in.: DAAD, KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury Młoda Polska. W 2017 otrzymała nominację do prestiżowej nagrody fonograficznej ICMA (International Classical Music Award) w kategorii koncert solowy za płytę Flute Reflections. W 2021 otrzymała Nagrodę Miasta Sanoka za rok 2020 w kategorii twórczość artystyczna, w zakresie muzyka[8].

Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. W 2013 uzyskała stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.

W 2022 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[9].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]