Paweł Łukaszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł Łukaszewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 września 1968
Częstochowa, Polska
Zawód kompozytor, dyrygent, chórmistrz
Wytwórnia płytowa Acte Préalable
Zespół
Chór Kameralny Musica Sacra
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Paweł Łukaszewski (ur. 19 września 1968 w Częstochowie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego.

Przebieg działalności zawodowej[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Paweł Łukaszewski jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego w Częstochowie, które ukończył w klasie wiolonczeli Grzegorza Janusza. Konsultacji w zakresie kompozycji udzielał mu Bolesław Ocias. Wyższe studia muzyczne odbył w latach 1987-1995 w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla (dyplom 1992) oraz w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom 1995). Odbył także studia podyplomowe w Studium Menedżerów Kultury przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (1993-1994) oraz Podyplomowe Studium Dyrygentury Chóralnej przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (1994-1996). Wiedzę z zakresu kompozycji uzupełniał na licznych kursach mistrzowskich, m.in. w Kazimierzu Dolnym, Krakowie, Gdańsku. W 2000 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie kompozycji, a w 2006 stopień doktora habilitowanego[1].

Syn Marii Łukaszewskiej i Wojciecha Łukaszewskiego, brat Marcina Łukaszewskiego.

Działalność pedagogiczna[edytuj | edytuj kod]

Paweł Łukaszewski prowadzi działalność pedagogiczną od 1996 roku w Katedrze Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Początkowo zatrudniony był na stanowisku asystenta, a od 2001 jest adiunktem. Od 2002 pełni funkcję kierownika Pracowni Kontrapunktu. Pełni również funkcję sekretarza Katedry Kompozycji. Prowadzi zajęcia z propedeutyki kompozycji i kontrapunktu na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki oraz na Wydziale Edukacji Muzycznej.

W 2003 r. prowadził wykłady w uniwersytetach chilijskich: Pontificia Universidad Católica de Valparaiso; Universidad de Playa Ancha (Valparaiso), Universidad de Chile (Santiago de Chile), Pontificia Universidad Católica de Chile (Santiago de Chile).

Działalność kompozytorska[edytuj | edytuj kod]

Utwory Pawła Łukaszewskiego wykonywane były w kraju i za granicą, podczas licznych festiwali i koncertów (przede wszystkim muzyki sakralnej i chóralnej), z których najważniejsze to: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie, Muzyka w Starym Krakowie, Wratislavia Cantans.

Za granicą jego utwory prezentowano m.in. w Anglii, Belgii, Białorusi, Chile, Chinach, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Islandii, Izraelu, Kanadzie, Korei Południowej, Litwie, Luksemburgu, Mołdawii, Monaco, Niemczech, Rosji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainie, USA, Watykanie, Włoszech.

Działalność dyrygencka[edytuj | edytuj kod]

Obok działalności kompozytorskiej i pedagogicznej, Paweł Łukaszewski zajmuje się także działalnością dyrygencką. W latach 1987-2002 związany był z Chórem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, początkowo jako członek zespołu, a następnie jako jego drugi dyrygent. Odbył szereg tournèes zagranicznych i brał udział nagraniach ponad 20 płyt kompaktowych. Od 1999 prowadzi własny zespół – Chór Kameralny Musica Sacra, a od stycznia 2005 r. jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Katedry Praskiej (Warszawa-Praga).

Działalność organizatorska[edytuj | edytuj kod]

Równocześnie prowadzi aktywną działalność organizacyjną, animatorską i popularyzatorską. Należy do następujących organizacji: Związek Kompozytorów Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Musica Sacra (prezes), Stowarzyszenie Laboratorium Muzyki Współczesnej (sekretarz). Zasiada w Radzie Artystycznej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie, Radzie Akademii Fonograficznej Nagrody „Fryderyk”, Komisji Kultury i Edukacji Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Ponadto jest dyrektorem organizacyjnym Festiwalu Laboratorium Muzyki Współczesnej, a także pomysłodawcą i organizatorem Międzynarodowego Konkursu Młodych Kompozytorów Musica Sacra w Częstochowie. W latach 2001-2002 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Muzyka 21”. Brał udział w pracach jury konkursów kompozytorskich, m.in. Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra (od 1995), Konkursu Kompozytorskiego na utwór organowy w Warszawie (2001), Konkursu Kompozytorskiego dla Studentów Akademii Muzycznych (2001-02), Konkursu Kompozytorskiego „Vere Passio” (2004) oraz Jury Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy (1998-2002).

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Paweł Łukaszewski jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień uzyskanych na krajowych i zagranicznych konkursach kompozytorskich; płyta Kwartetu DAFÔ z nagraniem m.in. jego Kwartetu smyczkowego dostała Nagrodę Fryderyk '99. Jest Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1998). Odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2011)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Raport dot. awan­sów aka­de­mic­kich w latach 2005–2012. chopin.edu.pl, 2012-06-04. [dostęp 2012-12-07].
  2. Wręczenie odznaczeń resortowych. chopin.edu.pl, 2011-02-22. [dostęp 2012-12-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]