Przejdź do zawartości

Aleksy (Szpakow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksy
Aleksiej Szpakow
Metropolita wozneseński i perwomajski
Kraj działania

Ukraina

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1975
Lwów

Metropolita wozneseński i perwomajski
Okres sprawowania

od 2022

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Inkardynacja

Eparchia woznesenska

Śluby zakonne

21 grudnia 2008

Diakonat

16 marca 2008

Prezbiterat

30 marca 2008

Nominacja biskupia

25 sierpnia 2012

Chirotonia biskupia

4 września 2012

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

4 września 2012

Miejscowość

Kijów

Miejsce

Monaster św. Pantelejmona

Konsekrator

Włodzimierz (Sabodan)

Współkonsekratorzy

Paweł (Łebid), Pitirim (Starynski), Antoni (Pakanycz), Aleksander (Drabynko), Serafin (Demianiw), Aleksander (Nesterczuk), Pantelejmon (Poworozniuk), Klemens (Weczeria), Efrem (Jarinko), Warsonofiusz (Stolar), Damian (Dawydow)

Aleksy, imię świeckie Aleksiej Aleksiejewicz Szpakow (ur. 25 stycznia 1975 we Lwowie) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. W latach 1993–1995 odbywał zasadniczą służbę wojskową. Po jej ukończeniu został psalmistą w cerkwi Opieki Matki Bożej w osiedlu typu miejskiego Michajłowka (eparchia zaporoska). W latach 2000–2004 uczył się w seminarium duchownym w Kijowie. Dwa lata później ukończył studia teologiczne w Czerniowcach[1]. 16 marca 2008 przyjął święcenia diakońskie z rąk biskupa berdiańskiego i nadmorskiego Elizeusza. W tym samym roku został sekretarzem prasowym eparchii. Święceń kapłańskich udzielił mu 30 marca 2008 arcybiskup rówieński i ostrogski Bartłomiej. Kolejno służył w cerkwiach Narodzenia Pańskiego w Berdiańsku, Nowomęczenników Berdiańskich w Berdiańsku i Trójcy Świętej w Berdiańsku. Wieczyste śluby mnisze złożył 21 grudnia 2008 w ławrze Peczerskiej, na ręce biskupa boryspolskiego Antoniego. Przyjął imię Aleksy na cześć św. metropolity kijowskiego Aleksego[1]. Rok później otrzymał godność ihumena. W 2009 zakończył służbę duszpasterską w eparchii berdiańskiej i przeszedł do eparchii kijowskiej[1].

25 sierpnia 2012 został nominowany na biskupa wozneseńskiego i perwomajskiego. W związku z tym następnego dnia otrzymał godność archimandryty[1]. Chirotonię biskupią przyjął 4 września 2012 w monasterze św. Pantelejmona w Kijowie z rąk konsekratorów: metropolitów kijowskiego Włodzimierza, wyszhorodzkiego i czarnobylskiego Pawła, nikołajewskiego i oczakowskiego Pitirima, arcybiskupów boryspolskiego Antoniego, perejasławsko-chmielnickiego i wiszniewskiego Aleksandra, jahodyńskiego Serafina, horodnickiego Aleksandra, biskupów wasylkowskiego Pantelejmona, irpińskiego Klemensa, berdiańskiego Efrema, borodiańskiego Warsonofiusza i fastowskiego Damiana[2].

17 sierpnia 2019 r. otrzymał godność arcybiskupa[3]. Natomiast 17 sierpnia 2022 r. została mu nadana godność metropolity[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]