Włodzimierz (Melnyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz
Володимир
Kostiantyn Melnyk
Костянтин Мельник
Metropolita włodzimiersko-wołyński i kowelski
Ilustracja
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 26 listopada 1968
Newir
Metropolita włodzimiersko-wołyński i kowelski
Okres sprawowania od 2017
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Inkardynacja Eparchia włodzimiersko-wołyńska
Śluby zakonne 1992
Diakonat 1992
Prezbiterat 1994
Chirotonia biskupia 11 czerwca 2007
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 11 czerwca 2007
Miejscowość Kijów
Miejsce Cerkiew Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich
Konsekrator Włodzimierz (Sabodan)
Współkonsekratorzy Joannicjusz (Kobziew), Bartłomiej (Waszczuk), Symeon (Szostacki), Paweł (Łebid), Mitrofan (Jurczuk), Ambroży (Polikopa), Łukasz (Kowałenko), Antoni (Pakanycz), Ireneusz (Semko)

Włodzimierz, imię świeckie Kostiantyn Pawłowicz Melnyk (ur. 26 listopada 1968 we wsi Newir) – ukraiński biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i wychował we wsi Newir w rejonie lubaszowskim obwodu wołyńskiego Ukraińskiej SRR w rodzinie rolniczej. W 1984 rozpoczął naukę w technikum rolniczym, po jej ukończeniu w 1988 odbył służbę wojskową. Po dwóch latach wstąpił do Wołyńskiego seminarium duchownego w Łucku. W 1992 został postrzyżony na mnicha przez biskupa łuckiego i wołyńskiego Bartłomieja z imieniem Włodzimierz na cześć nowomęczennika, metropolity kijowskiego Włodzimierza (Bogojawleńskiego) a następnie, w tym samym roku, udzielono mu święceń diakońskich. Jego pierwszym miejscem służby był żeński monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Zimnem, gdzie pełnił funkcję kapelana.

W 1994 wstąpił na Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie; również od tego roku był wykładowcą i wychowawcą w warszawskim prawosławnym seminarium duchownym. W tym samym roku z rąk metropolity kijowskiego i całej Ukrainy – Włodzimierza otrzymał święcenia kapłańskie. W 1999 podniesiony do godności ihumeńskiej. Rok później nagrodzony prawem noszenia krzyża z ozdobami. Od 1998 do 2003 służył w cerkwi św. Mikołaja w Ornecie oraz w filialnej świątyni w Morągu[1].

W 2003 ustanowiony archimandrytą i namiestnikiem męskiego monasteru Przemienienia Pańskiego w Nowogrodzie Siewierskim.

11 czerwca 2007 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego powołał go na biskupa eparchii szepetowskiej. Uroczysta chirotonia miała miejsce w Soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej.

W 2011 przeniesiony na katedrę włodzimiersko-wołyńską[2]. W 2014 otrzymał godność arcybiskupią[3]. 28 lipca 2017 r. został podniesiony do godności metropolity[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Nikodem (Horenko)
Biskup szepetowski
2007 – 2011
Następca
Dionizy (Konstantinow)
Poprzednik
Nikodem (Horenko)
Biskup włodzimiersko-wołyński
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd