Przejdź do zawartości

Anatol (Hładky)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anatol
Анатолій
Ołeksij Hładky
Олексій Гладкий
Metropolita poleski i sarneński (na fot. pierwszy z lewej w pierwszym rzędzie)
Ilustracja
Kraj działania

Ukraina

Data i miejsce urodzenia

28 lipca 1957
Starokonstantynów

Metropolita poleski i sarneński
Okres sprawowania

od 2013

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Inkardynacja

Eparchia sarneńska

Śluby zakonne

1992

Diakonat

14 lutego 1982

Prezbiterat

21 lutego 1982

Chirotonia biskupia

28 października 1993

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

28 października 1993

Konsekrator

Włodzimierz (Sabodan)

Anatol, imię świeckie Ołeksij Ołeksijowycz Hładky (ur. 28 lipca 1957 w Starokonstantynowie) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

W 1975 ukończył szkołę średnią, po czym odbywał dwuletnią służbę wojskową. W 1977 rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Leningradzie, po ukończeniu którego wstąpił na wyższe studia teologiczne w Leningradzkiej Akademii Duchownej. W czasie studiów został 14 lutego 1982 wyświęcony na diakona, zaś 21 lutego tego samego roku – na kapłana przez metropolitę leningradzkiego i nowogrodzkiego Antoniego (Mielnikowa). Został skierowany do pracy duszpasterskiej w eparchii kijowskiej jako proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Białej Cerkwi. W 1988 przeniesiony do Obuchowa jako proboszcz parafii św. Michała Archanioła.

W 1992 złożył wieczyste śluby zakonne w ławrze Kijowsko-Pieczerskiej i natychmiast otrzymał godność igumena. Od 1993 pełnił obowiązki sekretarza metropolity kijowskiego i całej Ukrainy. 28 października 1993 metropolita Włodzimierz (Sabodan) konsekrował go na biskupa rówieńskiego i ostrogskiego. W ciągu dwóch lat administrowania eparchią rówieńską biskup Anatol był również rektorem szkoły duchownej w Międzyrzeczu Ostrogskim oraz szkoły psalmistów i katechetów w Gródku.

27 lipca 1995 został przeniesiony na katedrę głuchowską i konotopską, zaś od 30 marca 1999 kieruje utworzoną w tym samym roku eparchią sarneńską. W 2004 podniesiony do godności arcybiskupiej.

Posiada tytuł naukowy kandydata nauk teologicznych oraz doktora filozofii (nadany przez Użhorodzką Ukraińską Akademię Teologiczną im. Świętych Cyryla i Metodego w 2007). Duchowny jest wykładowcą tejże uczelni.

W listopadzie 2013 otrzymał godność metropolity[1].

14 listopada 2014 razem z metropolitą rówieńskim Bartłomiejem podpisał memorandum przedstawicieli trzech Kościołów prawosławnych (Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego), Kościoła greckokatolickiego oraz delegatów władz obwodu rówieńskiego, zapowiadające utworzenie w regionie jednego lokalnego Kościoła prawosławnego i potępiające rosyjską agresję na Ukrainę[2]. Pięć dni później odwołał swoje poparcie, solidaryzując się z metropolitą Bartłomiejem, który również wycofał się z popierania dokumentu[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]