Alojzy Nowak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy profesora ekonomii. Zobacz też: Alojzy Nowak (wojskowy).
Alojzy Nowak
Kraj działania  Polska
Data urodzenia 29 marca 1956
prof. nauk ekonomicznych
Specjalność: bankowość i finanse
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Doktorat 1991 – nauki ekonomiczne
Uniwersytet Warszawski
Habilitacja 1995 – nauki ekonomiczne
Uniwersytet Warszawski
Profesura 2002
Prezes Zarządu AZS (2017–2020)

Alojzy Zbigniew Nowak[1] (ur. 29 marca 1956[2]) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się m.in. w zakresie międzynarodowych stosunków gospodarczych, bankowości, zarządzania ryzykiem na rynkach finansowych oraz na rynku kapitałowym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1991 uzyskał stopień naukowy doktora na podstawie rozprawy dotyczącej polityki pieniężnej. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1995 w oparciu o dorobek naukowy oraz rozprawę na temat finansów i bankowości. W latach 1996-2002 był profesorem nadzwyczajnym UW. W 2002 otrzymał tytuł naukowy profesora.

Odbył studia zagraniczne w Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign, w Exeter University oraz w Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.

Przez wiele lat pełnił funkcję dziekana Wydziału Zarządzania UW i dyrektora Centrum Europejskiego UW. Od września 2012 do sierpnia 2016 był prorektorem Uniwersytetu Warszawskiego. Po wyborach indykacyjnych w 2016[3] roku mógł ubiegać się o stanowisko rektora, ale zrezygnował z kandydowania[4]. Od września 2016 jest ponownie dziekanem Wydziału Zarządzania[5]. Jest pracownikiem Katedry Bankowości Ubezpieczeń i Ryzyka[6] w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i przewodniczącym Rady Naukowej NBP. Od czerwca 2012 zasiada w Radzie Nadzorczej PZU SA, obecnie jest jej sekretarzem[7].

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zarówno w kraju, jak i za granicą, autor lub współautor kilkudziesięciu podręczników i jeszcze większej liczby artykułów w renomowanej prasie naukowej.

W 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu Akademickiego Związku Sportowego, największej organizacji studenckiej w Polsce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]