Andrzej Krakowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Andrzej Krakowski
Ilustracja
A. Krakowski (2011)
Data i miejsce urodzenia

4 listopada 1946
Warszawa

Zawód

producent filmowy, scenarzysta, reżyser

Lata aktywności

od 1966

Andrzej Krakowski (ur. 4 listopada 1946 w Warszawie) – polsko-amerykański producent filmowy, scenarzysta i reżyser żydowskiego pochodzenia[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Andrzej Krakowski urodził się w Warszawie w 1946 r. Jego ojciec (Józef Krakowski) był wysokim rangą funkcjonariuszem państwowym, oficerem Urzędu Bezpieczeństwa, dyrektorem Polskiego Biura Podróży Orbis, szefem turystyki w randze ministra, więźniem politycznym, a wreszcie szefem produkcji w Zespole Realizatorów Filmowych „Kamera” w Przedsiębiorstwie „Film Polski”. Jego matką była dziennikarka radiowa; a babką, ze strony matki, Tekla Borowiak, polska rewolucjonistka, zabita w Auschwitz-Birkenau, patronka szkół, fabryk i ulic w całej Polsce.

Dorastał w otoczeniu ważnych polityków z jednej strony, i reżyserów, często odważnych politycznie, geniuszy polskiego kina z drugiej. Światowej sławy artyści m.in.: Ilja Erenburg, Max Frisch, Nâzım Hikmet, Leszek Kołakowski, Yves Montand, Pablo Neruda, Pablo Picasso, Diego Rivera byli gośćmi domu Krakowskich.

W latach 1964–1968 studiował na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. W 1968 r. po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych wyemigrował do USA, natomiast jego ojciec do RFN. W latach 1970–1971 studiował produkcję filmową w American Film Institute. W 2004 r. uzyskał stopień doktora sztuki filmowej nadany na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Profesor City College of New York, wykładowca w wielu uczelniach w USA, m.in.: State University of New York, the School of Visual Arts w Nowym Jorku, University of California oraz w Izraelu. Autor książek pt. Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood i Pollywood. Uciekinierzy w raju[2].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

  • 2008 – Looking for Palladin
    • Orlando Hispanic Film Festival, nagroda dla najlepszego filmu fabularnego oraz nagroda za najlepszy zespół aktorski
    • Nowy Jork, Queens International Film Festival, nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
    • Napa Valley, Festiwal filmowy, nagroda za najlepszą produkcję
  • 2010 – We Are New York, serial telewizyjny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]