Angus King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angus King
Angus King official portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1944
Alexandria
Senator Stanów Zjednoczonych z Maine
Przynależność polityczna Niezależny (stowarzyszony z demokratami)
Okres urzędowania od 3 stycznia 2013
Poprzednik Olympia Snowe
Gubernator stanu Maine
Przynależność polityczna bezpartyjny
Okres urzędowania od styczeń 1995
do styczeń 2003
Poprzednik John McKernan
Następca John Baldacci

Angus S. King junior (ur. 31 marca 1944 w Alexandria, Wirginia) — polityk amerykański ze stanu Maine, gubernator stanu Maine w latach 1995-2003, w 2012 wybrany do Senatu.

Maine jest jednym z nielicznych stanów USA, gdzie system dwupartyjny (demokraci-republikanie) jest stosunkowo słaby i większe szanse mają kandydaci niezależni i z tak zwanych trzecich partii (third parties). King został w roku 1994 wybrany na stanowisko gubernatora tego stanu, pokonując jednego ze swoich poprzedników, demokratę Josepha Brennana i obecną senator republikankę Susan Collins. Na tym stanowisku pozostawał przez dwie (1995-2003) czteroletnie kadencję. Nie mógł się, zgodnie z prawem stanu, ubiegać się o trzecią. Jego następcą został dotychczasowy demokratyczny kongresmen John Baldacci.

King jako gubernator był bardzo popularny. Podczas walki o reelekcję w roku 1998 zebrał 59 procent głosów przeciwko 19 zebranym przez kandydata republikanów i 12 przez demokratę. Ogólnie King określany jest jako Moderate Populist Conservative.

W roku 2004 poparł kandydaturę Johna Kerry'ego na urząd prezydenta USA przeciw George'owi W. Bushowi.

Zobacz też: Jesse Ventura