Angus King

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Angus King
Angus King official portrait.jpg
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1944
Alexandria
Senator Stanów Zjednoczonych z Maine
Okres od 3 stycznia 2013
Przynależność polityczna Niezależny (stowarzyszony z demokratami)
Poprzednik Olympia Snowe
Gubernator stanu Maine
Okres od styczeń 1995
do styczeń 2003
Przynależność polityczna bezpartyjny
Poprzednik John McKernan
Następca John Baldacci

Angus S. King junior (ur. 31 marca 1944 w Alexandria, Wirginia) — amerykański polityk ze stanu Maine, gubernator stanu Maine w latach 1995-2003, w 2012 wybrany do Senatu.

Maine jest jednym z nielicznych stanów USA, gdzie system dwupartyjny (demokraci-republikanie) jest stosunkowo słaby i większe szanse mają kandydaci niezależni i z tak zwanych trzecich partii (third parties). King został w roku 1994 wybrany na stanowisko gubernatora tego stanu, pokonując jednego ze swoich poprzedników, demokratę Josepha Brennana i obecną senator republikankę Susan Collins. Na tym stanowisku pozostawał przez dwie (1995-2003) czteroletnie kadencję. Nie mógł się, zgodnie z prawem stanu, ubiegać się o trzecią. Jego następcą został dotychczasowy demokratyczny kongresmen John Baldacci.

King jako gubernator był bardzo popularny. Podczas walki o reelekcję w roku 1998 zebrał 59 procent głosów przeciwko 19 zebranym przez kandydata republikanów i 12 przez demokratę. Ogólnie King określany jest jako Moderate Populist Conservative.

W roku 2004 poparł kandydaturę Johna Kerry'ego na urząd prezydenta USA przeciw George’owi W. Bushowi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]