Tim Kaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tim Kaine
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1958
Saint Paul
70. gubernator stanu Wirginia
Okres od 15 stycznia 2006
do 16 stycznia 2010
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Mark Warner
Następca Bob McDonnell
Przewodniczący Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej
Okres od 21 stycznia 2009
do 5 kwietnia 2011
Poprzednik Howard Dean
Następca Donna Brazile
senator Stanów Zjednoczonych ze stanu Wirginia
Okres od 3 stycznia 2013
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Jim Webb
podpis
Gubernator Kaine (po lewej) i senator John Warner

Timothy Michael „Tim” Kaine (ur. 26 lutego 1958 w Saint Paul, Minnesota) – amerykański polityk, wicegubernator i 2006 do 2010 gubernator stanu Wirginia, od 2013 senator. Jest członkiem Partii Demokratycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na uniwersytecie stanu Missouri i na Uniwersytecie Harvardzkim. Pracował pewien czas wśród katolickich misjonarzy w Hondurasie. Potem przeniósł się do Wirginii, gdzie był m.in. radnym miasta Richmond oraz jest burmistrzem.

W 2001 został wybrany wicegubernatorem Wirginii u boku demokraty Marka Warnera. W wyborach (w niektórych stanach wice- i gubernator wybierani są oddzielnie, więc mogą wywodzić się z dwóch różnych ugrupowań) zdobył 50 procent głosów pokonując swego republikańskiego rywala Jaya Katzena. Jako wicegubernator był ex officio przewodniczącym stanowego senatu.

Kiedy w listopadzie (zob. wybory gubernatorskie w Stanach Zjednoczonych w 2005 roku) gubernator Warner nie mógł ubiegać się o drugą kadencję, demokraci wystawili kandydaturę Kaine'a. Jego głównym przeciwnikiem był były republikański prokurator generalny stanu Jerry Kilgore.

Kilgore, wsparty osobiście przez prezydenta George’a W. Busha, prowadził wyjątkowo negatywną kampanię wyborczą. Zarzucił m.in. Kaine'owi – przeciwnikowi kary śmierci – że nie żądałby najwyższego wymiaru kary nawet dla Saddama Husajna czy Hitlera.

Jednakże Kilgore przegrał z Kaineem różnicą 5 punktów w tradycyjnie prorepublikańskim stanie, w którym dodatkowo wykonano najwięcej (po Teksasie) wyroków śmierci po roku 1977. Świadczy to o spadku popularności republikanów i prezydenta Busha, który osobiście zaangażował się w kampanię Kilgore’a.

Został zaprzysiężony na gubernatora w styczniu 2006. Mimo swoich poglądów na stosowanie kary śmierci, zezwolił na wykonanie łącznie jedenastu egzekucji, odrzucając prośby o łaskę, aczkolwiek proponuje wprowadzenie moratorium.

22 lipca 2016 został ogłoszony przez Hillary Clinton jako kandydat Partii Demokratycznej na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]