Tim Kaine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tim Kaine
Tim Kaine at pow wow, May 7, 2006, cropped.jpg
Data urodzenia 26 lutego 1957
70. gubernator stanu Wirginia
Okres od 15 stycznia 2006
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Mark Warner
Przewodniczący Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej
Okres od 21 stycznia 2009
Poprzednik Howard Dean

Timothy Michael "Tim" Kaine (ur. 26 lutego 1957 w St. Paul, Minnesota) – amerykański polityk, wicegubernator i od 2006 gubernator stanu Wirginia. Jest członkiem Partii Demokratycznej.

Ukończył uniwersytet stanu Missouri i Harvard. Pracował pewien czas wśród katolickich misjonarzy w Hondurasie. Potem przeniósł się do Wirginii, gdzie był m.in. radnym miasta Richmond oraz jest burmistrzem.

W roku 2001 został wybrany wicegubernatorem Wirginii u boku demokraty Marka Warnera. W wyborach (w niektórych stanach wice- i gubernator wybierani są oddzielnie, więc mogą wywodzić się z dwóch różnych ugrupowań) zdobył 50 procent głosów pokonując swego republikańskiego rywala Jaya Katzena. Jako wicegubernator był ex officio przewodniczącym stanowego senatu.

Kiedy w listopadzie (zob. wybory w USA w 2005 roku) gubernator Warner nie mógł ubiegać się o drugą kadencję, demokraci wystawili kandydaturę Kaine'a. Jego głównym przeciwnikiem był były republikański prokurator generalny stanu Jerry Kilgore.

Kilgore, wsparty osobiście przez prezydenta George’a W. Busha, prowadził wyjątkowo negatywną kampanię wyborczą. Zarzucił m.in. Kaine'owi – przeciwnikowi kary śmierci – że nie żądałby NWK nawet dla Saddama Husajna czy Hitlera.

Jednakże Kilgore przegrał z Kaine'em różnicą 5 punktów w tradycyjnie prorepublikańskim stanie, w którym dodatkowo wykonano najwięcej (po Teksasie) wyroków śmierci po roku 1977. Świadczy to o spadku popularności republikanów i prezydenta Busha, który osobiście zaangażował się w kampanię Kilgore’a.

Kaine został zaprzysiężony na gubernatora w styczniu 2006. Mimo swoich poglądów na stosowanie kary śmierci, zezwolił na wykonanie łącznie jedenastu egzekucji, odrzucając prośby o łaskę, aczkolwiek proponuje wprowadzenie moratorium.

Gubernator Kaine (po lewej) i senator John Warner