John Barrasso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Anthony Barrasso
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1952
Reading, Pensylwania
Senator Stanów Zjednoczonych 1. klasy z Wyomingu
Okres od 22 czerwca 2007
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Craig L. Thomas

John Anthony Barrasso (ur. 21 lipca 1952 w Reading, Pensylwania) – amerykański polityk Partii Republikańskiej; od 2007 senator Stanów Zjednoczonych z Wyoming.

Barrasso, z zawodu lekarz, w 1996 ubiegał się bez powodzenia o nominację republikańską do senatu, ale przegrał o włos z Mike Enzim. Akcentował wówczas poparcie m.in. dla prawa do przerywania ciąży. Od czerwca 2007 Enzi i Barrosso będą razem reprezentować Wyoming w Senacie.

Po trzech niepełnych kadencjach w stanowym senacie (2003-2007) Barrosso został jednym z zaproponowanych kandydatów do zastąpienia zmarłego 4 czerwca 2007 senatora Craiga Thomasa. W takich wypadkach gubernator stanu jest władny mianować następcę. O ile kadencja Thomasa kończyła się w 2013, o tyle jego następca musi uzyskać, aby ją odsłużyć, własny wybór w przedterminowych wyborach w 2008. Do tego czasu jest senatorem nie z wyboru, ale nominacji.

Gubernator Wyoming, demokrata Dave Freudenthal musiał, zgodnie z prawem stanu, wyznaczyć następcą spośród trzech kandydatów przedstawionych przez stanowe kierownictwo partii zmarłego Thomasa, a więc republikańskim.

Barrosso został zaprzysiężony 25 czerwca 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]