Jim Risch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jim Risch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 maja 1943
Milwaukee
Senator Stanów Zjednoczonych z Idaho
Okres od 3 stycznia 2009
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Larry Craig
31. gubernator stanu Idaho
Okres od 26 maja 2006
do 1 stycznia 2007
Poprzednik Dirk Kempthorne
Następca Butch Otter
podpis

Jim Risch, właśc. James E. Risch (ur. 3 maja 1943 w Milwaukee) – amerykański polityk związany z Partią Republikańską, od maja 2006 do stycznia 2007 pełnił urząd 31. gubernatora stanu Idaho. Obecnie jest młodszym senatorem z tego stanu.

Urodził się w Milwaukee w Wisconsin, ale mieszka w Idaho. Ukończył University of Idaho, zdobywając dyplom leśnika w 1965 roku. Drugi fakultet, prawo, ukończył również na tej samej uczelni w 1968. Do polityki wkroczył w roku 1970, kiedy to został wybrany na prokuratora w Ada County, gdzie mieszka. Równocześnie z piastowaniem tej funkcji wykładał prawo na Boise State University. Wiele czasu też spędził jako skuteczny prawnik procesowy (ang. trial lawyer) i jest uznawany za jednego z najlepszych prawników w Idaho.

W 1974 wybrano go po raz pierwszy do stanowego senatu, gdzie od 1976 pełnił różne funkcje przywódcze (np. lidera większości republikańskiej i prezydenta pro tempore tej izby). Co prawda w 1988 kandydujący z ramienia demokratów prawnik Mike Burkett pokonał go i zajął miejsce, ale Risch powrócił do senatu w 1994.

W 2002 kandydował na urząd wicegubernatora Idaho, pokonując w prawyborach zajmującego to stanowisko Jacka Riggsa i wygrywając wybory. Zajmował to stanowisko u boku gubernatora (republikanina) Dirka Kempthorne’a.

Kiedy w maju 2006 roku prezydent George W. Bush nominował Kempthorne’a na sekretarza zasobów wewnętrznych (United States Secretary of Interior), a ten, po zatwierdzeniu jego kandydatury przez Senat, objął urząd 26 maja tegoż roku, Risch został zaprzysiężony, jako pierwsza osoba w linii sukcesji, na 31. gubernatora stanu Idaho. Jego kadencja zakończyła się 1 stycznia 2007.

Mimo wcześniejszych planów Risch postanowił ostatecznie nie ubiegać się o własną kadencję gubernatorską (nominację republikanów zdobył kongresmen C. L. Otter), ale zdobył bez sprzeciwu ponowną nominację na wicegubernatora.

9 października 2007 ogłosił swoją kandydaturę w wyborach do Senatu, które odbędą się w listopadzie 2008. Starał się o zdobycie miejsca które opuści senator Larry Craig. Jego przeciwnikiem z Partii Demokratycznej był były kongresmen Larry LaRocco. Ponieważ Partia Republikańska ma ogromną przewagę nad Partią Demokratyczną w stanie Idaho, jego zwycięstwo jest uważane było za bardzo prawdopodobne.

4 listopada 2008 Risch pokonał LaRocco stosunkiem 57,7% do 34,1% głosów i objął miejsce w Senacie 3 stycznia 2009.

Jego żoną jest Vicki Risch. Mają trójkę dzieci i piątkę wnuków.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]