Rand Paul

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rand Paul
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

7 stycznia 1963
Pittsburgh

Senator Stanów Zjednoczonych z Kentucky
Okres

od 3 stycznia 2011

Przynależność polityczna

Partia Republikańska

Poprzednik

Jim Bunning

podpis

Rand Paul, właśc. Randal Howard Paul (ur. 7 stycznia 1963 w Pittsburghu) – amerykański okulista i polityk, senator z Kentucky. Syn Rona Paula.

W wyborach w 2010 został senatorem ze stanu Kentucky z ramienia Partii Republikańskiej. Współpracuje także z prawicowym ruchem Tea Party. Zasłynął długim, 12-godzinnym przemówieniem w Senacie w dniach 6-7 marca 2013 roku, by zablokować głosowanie nad powołaniem Johna O. Brennana na dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej. 7 kwietnia 2015 zapowiedział start w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Jest przeciwnikiem aborcji, deklaruje się jako „100% pro-life”. Uważa ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci za jedno z nadrzędnych zadań rządu. Sprzeciwia się uprawnieniom służb specjalnych wynikających z „Patriot Act[1]. W sprawach gospodarczych prezentuje poglądy libertariańskie, reprezentując myśli zbliżone do austriackiej szkoły ekonomii. Przeciwnik interwencjonizmu państwa w gospodarkę. Domaga się ograniczenia wydatków oraz długu publicznego rządu federalnego USA.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)