Elizabeth Warren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elizabeth Warren
Elizabeth Warren CFPB.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1949
Oklahoma City
Rodzaj działalności na rzecz praw kobiet, naukowa, polityczna, społeczna
Doradczyni specjalna
Przynależność Biuro Finansowej Ochrony Konsumenckiej
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Elizabeth Ann Warren z d. Herring (ur. 22 czerwca 1949 w Oklahoma City) – amerykańska ekspertka w dziedzinie prawa upadłościowego, profesorka Harvard University, działaczka Partii Demokratycznej, od 2013 senator Stanów Zjednoczonych z Massachusetts.

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Napisała wiele książek akademickich i popularyzatorskich dotyczących amerykańskiej ekonomii i finansów osobistych. Była przewodniczącą Kongresowego Panelu Nadzorczego w Programie Wykupu Aktywów w 2008 roku. Kierowała również powołaniem i strukturyzacją amerykańskiego Biura Finansowej Ochrony Konsumenckiej.

Warren studiowała na University of Houston i otrzymała tytuł doktorski w Rutgers School of Law-Newark w roku 1976. W latach 80. i 90. wykładała na wielu uniwersytetach. Po nadejściu kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych Warren została przewodniczącą Kongresowego Panelu Nadzorczego kontrolującego Program Wykupu Aktywów i asystentką prezydenta Stanów Zjednoczonych i doradczynią specjalną sekretarza skarbu w Biurze Finansowej Ochrony Konsumenckiej za kadencji prezydenta Baracka Obamy. Warren dwukrotnie pojawiła się w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marshall, Josh (April 30, 2009). "Elizabeth Warren". Time. Retrieved June 3, 2009; Bair, Sheila (April 29, 2010). "Elizabeth Warren". Time. Retrieved June 4, 2010