Elizabeth Warren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elizabeth Warren
Elizabeth Warren CFPB.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1949
Oklahoma City
Rodzaj działalności na rzecz praw kobiet, naukowa, polityczna, społeczna
Doradczyni specjalna
Przynależność Biuro Finansowej Ochrony Konsumenckiej
Elizabeth Warren Signature.svg
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Elizabeth Ann Warren z d. Herring (ur. 22 czerwca 1949 w Oklahoma City) – amerykańska ekspertka w dziedzinie prawa upadłościowego, profesor Harvard University, działaczka Partii Demokratycznej, od 2013 senator Stanów Zjednoczonych z Massachusetts. 31 grudnia 2018 roku ogłosiła, że tworzy komitet rozpoznawczy, w ramach przygotowań do startu w prawyborach, mających wybrać kandydata na stanowisko Prezydenta Stanów Zjednoczonych z ramienia Partii Demokratycznej[1].

Działalność publiczna[edytuj | edytuj kod]

Napisała wiele książek akademickich i popularyzatorskich dotyczących amerykańskiej ekonomii i finansów osobistych. Była przewodniczącą Kongresowego Panelu Nadzorczego w Programie Wykupu Aktywów w 2008 roku. Kierowała również powołaniem i strukturyzacją amerykańskiego Biura Finansowej Ochrony Konsumenckiej.

Warren studiowała na University of Houston i otrzymała tytuł doktorski w Rutgers School of Law-Newark w roku 1976. W latach 80. i 90. wykładała na wielu uniwersytetach. Po nadejściu kryzysu finansowego w Stanach Zjednoczonych Warren została przewodniczącą Kongresowego Panelu Nadzorczego kontrolującego Program Wykupu Aktywów i asystentką prezydenta Stanów Zjednoczonych i doradczynią specjalną sekretarza skarbu w Biurze Finansowej Ochrony Konsumenckiej za kadencji prezydenta Baracka Obamy. Warren dwukrotnie pojawiła się w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu „Time[2].

Indiańskie pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Warren deklarowała indiańskie pochodzenie, czego nie potwierdzają Czirokezi[3]. Przez pewien czas była zarejestrowana jako „kolorowa”, twierdzi że nie pomogło to w jej karierze[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Maciej Czarnecki: Elizabeth Warren chce stanąć w szranki z Donaldem Trumpem. wyborcza.pl, 2019-01-03. [dostęp 2019-01-22].
  2. Marshall, Josh (April 30, 2009). „Elizabeth Warren”. Time. Retrieved June 3, 2009; Bair, Sheila (April 29, 2010). „Elizabeth Warren”. Time. Retrieved June 4, 2010.
  3. | Time, time.com [dostęp 2018-10-19] (ang.).
  4. Warren: I used minority listing to share heritage – BostonHerald.com, bostonherald.com [dostęp 2018-10-19] [zarchiwizowane z adresu 2012-05-03] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]