Antares

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gwiazdy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Antares
α Scorpii
Antares na tle Gwiazdozbioru Skorpiona
Antares na tle Gwiazdozbioru Skorpiona
Dane obserwacyjne (J2000)
Gwiazdozbiór Skorpion
Rektascensja 16h 29m 24s
Deklinacja -26° 25′ 55″
Odległość ~550 ly
~170 pc
Wielkość obserwowana 0,9-1,8m
Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy czerwony nadolbrzym
Typ widmowy M1Ia
Wielkość absolutna -5,2m
Alternatywne oznaczenia
Oznaczenie Flamsteeda: 21 Sco
Cordoba Durchmusterung: CD -26°11359
Boss General Catalogue: GC 22157
Katalog Henry’ego Drapera: HD 148478
Katalog Hipparcosa: HIP 80763
Katalog Jasnych Gwiazd: HR 6134
SAO Star Catalog: SAO 184415

Antares (alfa Scorpii, α Sco) – gwiazda podwójna, najjaśniejsza w gwiazdozbiorze Skorpiona.

Właściwości fizyczne[edytuj]

Antares znajduje się w odległości ok. 550 lat świetlnych od Ziemi, a jej jasność wizualna przekracza ok. 10 000 razy jasność Słońca. Masa wynosi ok. 15 mas Słońca. Na niebie Antares osiąga wielkość gwiazdową od 0,9 do 1,8m. Średnica tego czerwonego nadolbrzyma sięga 1,182 mld km. Gdyby Antares znajdował się w miejscu Słońca, jego zewnętrzna warstwa znajdowałaby się pomiędzy orbitami marsa i Jowisza. Zewnętrzna powłoka gazowa tej gwiazdy jest stosunkowo zimna - 3400 K, przez co możemy oglądać Antaresa jako obiekt o czerwono-pomarańczowej barwie.

Antares należy do gwiazd zmiennych zwanych mirydami. W swoim obecnym stadium rozwoju traci on z wolna zewnętrzne warstwy gazowe, tworząc mgławicę planetarną. Gwiazda ta ma wystarczającą masę, by móc stać się w przyszłości supernową.

Gwiazda towarzysząca[edytuj]

Towarzyszka Antaresa - Antares B - ma jasność 5,5m, jasnoniebieską barwę (klasa widmowa B3V), okres obiegu wokół wspólnego środka masy wynosi 878 lat. Szacowana odległość pomiędzy obiema gwiazdami wynosi 574 AU. Antares B jest słabszy ok. 370 razy od swojej "gwiazdy macierzystej", i jednocześnie jest ok. 170 razy jaśniejszy od słońca. Do jego obserwacji konieczne są teleskopy o średnicy minimum 150 mm.

Etymologia[edytuj]

Nazwa „Antares” pochodzi z greki i oznacza, ze względu na czerwone zabarwienie, „Przeciwnik Marsa” (Mars to rzymski odpowiednik greckiego Aresa).

  • W starożytnej Mezopotamii, Antares mógł być znany pod następującymi nazwami: Urbat, Bilu-sha-ziri ("Władca plonów"), Kak-shisa ("Twórca Dobrobytu"), Dar Lugal ("Król"), Masu Sar ("Bohater i Król"), a także Kakkab Bir ("Cynoberowa gwiazda").
  • W Persji, Antares był znany jako Satevis, jedna z czterech "królewskich gwiazd".
  • Maorysi w Nowej Zelandii nazywają Antaresa "Rehua", uznając go za władcę wszystkich gwiazd. Rehua jest ojcemfather of Puaka (Rigel), który jest ważną gwiazdą w kalendarzy Maorysów.
  • Starożytni Chińczycy nazywali Antaresa "心宿二" (Xīn Sùèr), co znaczy "drugi najjaśniejszy", gdyż był on drugą co do jasności gwiazdą chińskiego gwiazdozbioru Serca (心). Był on narodową gwiazdą Dynastii Shang. Ze względu na swój kolor czasami określano go mianem "火星" (Huǒxīng), co oznacza "ognistą gwiazdę".

Antares znalazł miejsce na fladze Brazylii, symbolizując jeden z jej stanów – Piauí.

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]