Lodowiec Szelfowy Amery’ego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lodowiec Szelfowy Amery'ego jest zaznaczony na zielono
Zdjęcie satelitarne lodowca

Lodowiec Szelfowy Amery'ego[1] – trzeci pod względem wielkości lodowiec szelfowy Antarktyki. Jego powierzchnia to 62 620 km2, czyli nieco mniej niż powierzchnia Łotwy. Pokrywa głęboko wciętą w kontynent część zatoki Prydza, pomiędzy Ziemią Księżniczki Elżbiety i Ziemią Mac Robertsona. Roszczenia terytorialne do terytorium obejmującego ten lodowiec zgłasza Australia.

Od strony kontynentu dopływa do niego olbrzymi Lodowiec Lamberta. W pobliżu miejsca, gdzie przechodzi on w lodowiec szelfowy, u stóp Gór Księcia Karola, znajduje się oaza antarktyczna nazwana Oazą Amery’ego, w której leży duże jezioro episzelfowe Beaver Lake, mające połączenie z oceanem pod lodowcem[2].

Nazwa pochodzi od Williama B. Amery'ego, reprezentanta rządu brytyjskiego w Australii w latach 1925-1928. Podczas wyprawy brytyjsko-australijsko-nowozelandzkiej w 1931 roku ta część wybrzeża Antarktydy po raz pierwszy została naniesiona na mapę, wraz z Przylądkiem Amery'ego. Dopiero później stwierdzono, że przylądek ten jest fragmentem dużego lodowca szelfowego i w 1947 roku nazwę rozciągnięto na cały lodowiec[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polska nazwa według KSNG: wykaz polskich nazw Antarktyki
  2. The Beaver Lake Region. Australian Antarctic Division, 2002-08-07. [dostęp 2014-09-09].
  3. Amery Ice Shelf