Antoni Karużas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Antoni Karużas
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

26 czerwca 1911
Nowogród Wielki

Data i miejsce śmierci

16 stycznia 1997
Warszawa

profesor sztuki
Specjalność: reżyseria muzyczna
Alma Mater

Konserwatorium Muzyczne im. Mieczysława Karłowicza w Wilnie

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina

Okres zatrudn.

1953–1986

Instytucja

Polskie Nagrania „Muza”

Stanowisko

Reżyser muzyczny

Okres zatrudn.

1953–1981

Kierownik
Katedra

Katedra Reżyserii Dźwięku przy WRD AMFC

Okres spraw.

1981–1984

Poprzednik

Jan Szmańda

Następca

Halina Ciołkosz-Łupinowa

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej

Antoni Karużas (ur. 26 czerwca 1911 w Nowogrodzie Wielkim, zm. 16 stycznia 1997 w Warszawie[1]) – polski muzyk, pianista, reżyser muzyczny, pionier reżyserii dźwięku jako dziedziny nauki i sztuki oraz w przemyśle fonograficznym.

Antoni Karużas współtworzył u jego początku Wydział Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W okresie swojej aktywności zawodowej był reżyserem muzycznym znaczącej części polskich wydawnictw fonograficznych zawierających muzykę poważną. Jego wychowankami jest wielu reżyserów dźwięku pracujących w kraju i za granicą.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Antoni Karużas przyszedł na świat w rodzinie Konstancji i Antoniego jako najmłodszy z piątki rodzeństwa. Po wybuchu wojny polsko-bolszewickiej jego rodzice byli przez kilka miesięcy aresztowani, co po wyjściu z więzienia było powodem ich decyzji o natychmiastowym wyjeździe do Polski. Osiedlili się w Wilnie, gdzie panowała w tym czasie epidemia tyfusu plamistego. Obydwoje rodziców Antoniego zmarło w krótkim czasie w kwarantannie, on sam z rodzeństwem znalazł się w sierocińcu. Uczył się w Gimnazjum im. Witolda Wielkiego w Wilnie. Mieszkał w internacie, gdzie podjął samodzielną naukę gry na fortepianie znajdującym się w placówce. Został zauważony i otoczony opieką pedagogiczną przez Konstantego Gałkowskiego, ucznia Nikołaja Rimskiego-Korsakowa[2].

W okresie nauki w gimnazjum Karużas stał się animatorem życia muzycznego szkoły. Zakładał zespoły kameralne, instrumentował, przygotowywał repertuar, programy, pisał recenzje, organizował koncerty i uczestniczył w nich jako pianista. Po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia w klasie fortepianu prof. Stanisława Szpinalskiego w Konserwatorium im. Mieczysława Karłowicza w Wilnie. Wstąpił też na Wydział Filologii Uniwersytetu Stefana Batorego, gdzie przerwał jednak edukację po dwóch latach z powodu trudnej sytuacji materialnej niepozwalającej na utrzymanie się na dwóch uczelniach. Jeszcze w trakcie nauki w konserwatorium w 1938 rozpoczął praktykę pedagogiczną jako asystent Szpinalskiego. Występował też z recitalami radiowymi, koncertował jako solista. Studia muzyczne ukończył w 1940, w tym samym roku ożenił się z Ireną Tuwińską, koleżanką z konserwatorium. Na krótko przed wybuchem powstania małżeństwo znalazło się w Warszawie. Po jego upadku byli więzieni w obozie koncentracyjnym[1].

Po wojnie Karużas zamieszkał z żoną w Krakowie. W tym czasie doznał kontuzji lewej ręki, co uniemożliwiło mu karierę pianistyczną. W krakowskiej prasie był sprawozdawcą i recenzentem muzycznym. W 1948 przeniósł się do Poznania, gdzie ponownie został asystentem prof. Szpinalskiego kształcącego w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Prowadził też klasę fortepianu w średniej szkole muzycznej, był korepetytorem solistów Opery Poznańskiej[2].

W 1953 ponownie dołączył do prof. Szpinalskiego, który w międzyczasie został rektorem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (PWSM). Równocześnie rozpoczął pracę w Zakładzie Nagrań Dźwiękowych, niebawem przekształconym w Polskie Nagrania, jako reżyser muzyczny. Na uczelni z Januszem Urbańskim, Bohdanem Jankowskim i Marianem Rajewskim przedstawił projekt utworzenia wydziału kształcącego specjalistów sprawujących artystyczny nadzór nad procesem rejestracji dźwięku[3].

Wydział Reżyserii Muzycznej PWSM został otwarty w 1954 i stał się unikatową ówcześnie w skali światowej placówką kształcącą reżyserów muzycznych nie tylko w aspektach technicznych rejestracji ale przede wszystkim przekazującą wiedzę muzykologiczną i kształtującą ich artystyczną wrażliwość. Karużas przedstawiany jest jako twórca estetyki dzieła fonograficznego[1], uważany jest za tego, który doprowadził do traktowania fonografii jako dziedziny sztuki a reżysera muzycznego jako artysty, jej twórcy[4]. Zamysł reżyserski jest fonograficznym dookreśleniem zamysłu kompozytora i wykonawcy[5].

Właściwy sens fonografii jawi się w stwarzaniu nowego istnienia.

prof. Antoni Karużas, [2][5]

Według niego rolą reżysera muzycznego jest przekazanie muzykom-twórcom dzieła fonograficznego wskazówek interpretacyjnych wynikających z odmienności środowiska studia nagraniowego od miejsc publicznego wykonania dzieła muzycznego, takich jak sala koncertowa czy estrada. Jest nią też roztoczenie nad wykonawcami opieki w tym odmiennym środowisku i praca prowadząca do uzyskania wspólnie zamierzonego efektu artystycznego[2].

Na wydziale Karużas prowadził Sekcję Fonograficzną, później przekształconą w specjalność Reżyseria Muzyczna. Wykładał reżyserię muzyczną, fonograficzną analizę partytury, analizę obrazu fonograficznego, podstawy reżyserii muzycznej. Prowadził seminarium nagrań dyplomowych[1]. Był członkiem Katedry Reżyserii Muzycznej wydziału od jej powstania w 1961, był kierownikiem przemianowanej później, analogicznie do nazwy wydziału, Katedry Realizacji Dźwięku Akademii Muzycznej im. F. Chopina w latach 1981-1984[6]. W latach 1972-1977 kierował też działającym w tym okresie przy Wydziale Reżyserii Dźwięku trzyletnim Zaocznym Wyższym Studium Realizacji Dźwięku. Słuchacze kierowani przez Komitet do spraw Radia i Telewizji rekrutowali się spośród realizatorów dźwięku pracujących w publikatorach radiokomitetu. Studenci otrzymywali kompendium wiedzy potrzebnej przy realizacji nagrań, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień muzycznych i najnowszych technologii[7]. Studium ukończyły trzy roczniki absolwentów[8]. Był promotorem 75 dyplomantów (spośród 470 absolwentów wydziału do 2015) pracujących później w zawodzie w Polsce, wielu krajach Europy i świata. Wykształcił też znaczącą część późniejszej kadry pedagogicznej wydziału. Przeszedł na emeryturę w 1986[1][9].

W Polskich Nagraniach Karużas pracował do 1981. Współpracował także z zagranicznymi firmami fonograficznymi (RCA, Deutsche Grammophon, Telefunken, Teldec, Philips, EMI, CRI)[1]. Był reżyserem nagrań, które ukazały się na setkach płyt zawierających polskie wykonania dzieł muzyki poważnej i krajową muzykę współczesną, ale również muzykę ludową, baśnie, kolędy, jazz (również z serii Polish Jazz) i muzykę rozrywkową[10]. W polskiej popkulturze ważne są m.in. wielokrotnie wznawiane albumy Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego (Polskie Nagrania Muza SXL 0138, 1967)[11] i Stan Getz w Polsce (Polskie Nagrania Muza L 0329, 1960)[12][13], których sesje nagraniowe reżyserował.

Prof. Antoni Karużas był członkiem Polskiej Rady Muzycznej. Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1969) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej[1]. Jest pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 2-5-24)[14].

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia[1][edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Antoni Karużas.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Karużas, Antoni - Osoby. bibliotekapiosenki.pl. [dostęp 2021-05-24]. (pol.).
  2. a b c d Anna Skulska: Prof. Antoni Karużas – wspomnienie. [w:] Słowa po zmroku - Dwójka [on-line]. polskieradio.pl, 2011-11-07. [dostęp 2021-05-24]. (pol.).
  3. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 5.
  4. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 6.
  5. a b Katarzyna Rakowiecka-Rojsza: Nagrania muzyki nowej. Wprowadzenie [skrypt]. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, s. 4, 9.
  6. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 15.
  7. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 9.
  8. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 41.
  9. Ciołkosz i in. 2015 ↓, s. 33-40.
  10. Antoni Karużas | Discogaphy. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  11. Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  12. Stan Getz. muzeumjazzu.pl. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  13. Stan Getz w Polsce. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  14. Cmentarz Stare Powązki: ANTONI KARUŻAS, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 2021-05-24].
  15. Penderecki – Passio et mors domini nostri Jesu Christi secundum Lucam. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  16. Karol Szymanowski – King Roger. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  17. Music Workshop – Polish Avant-Garde Music. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).
  18. Krzysztof Penderecki – Jutrznia - Utrenja. discogs.com. [dostęp 2021-05-24]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]