Antylopowiec szablorogi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antylopowiec szablorogi
Hippotragus niger
Harris, 1838
Ilustracja
samiec
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

parzystokopytne

Rodzina

wołowate

Podrodzina

antylopowce

Rodzaj

antylopowiec

Gatunek

antylopowiec szablorogi

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Antylopowiec szablorogi[2] (Hippotragus niger) – gatunek ssaków z rodziny wołowatych zamieszkujący porośnięte lasem sawanny Afryki Wschodniej, południowej Kenii i Afryki Południowej.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Antylopowiec szablorogi zamieszkuje sawanny południowej Afryki, od południowo-wschodniej Kenii, wschodnią Tanzanię i Mozambik, przez Angolę, południowy Zair i Zambię, po Zimbabwe i Południową Afryka. Spotykany na obszarach chronionych, takich jak: Shimba Hills National Reserve, w Kenii, Park Narodowy Ruaha i rezerwat Selous w Tanzanii, Park Narodowy Kafue i Park Narodowy Mweru Wantipa w Zambii, Park Narodowy Hwange i Park Narodowy Kazuma Pan w Zimbabwe, czy w Park Narodowy Krugera w Południowej Afryce[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Samica

Antylopowiec szablorogi osiąga 120 do 140 centymetrów wysokości i waży 200 do 235 kilogramów, samce są większe od samic. Samice antylopy szablorogiej są kasztanowe lub ciemnobrązowe. Dojrzałe samce są wyraziście czarne. Obie płcie mają białe podbrzusze, białe policzki i białą brodę. Mają kudłatą grzywę na odwrocie swojej szyi. Antylopowce szablorogie mają imponujące, zakrzywione do tyłu rogi, które u samic osiągają do metra, a u osobników męskich mogą dochodzić nawet do ponad półtora metra[3].

  • Długość do 190-255 cm[4]
  • Ogon do 70 cm
  • Wysokość w kłębie 120 – 142 cm[3]
  • Masa ciała – 200-235 kg[3]
  • Sierść czarna u samców, brązowa u samic, kremowy pysk, czarna grzywa na karku, długie, ostre rogi.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Antylopowce szablorogie zamieszkują porośniętą lasem sawannę w pobliżu wody, gdzie odżywiają się trawą i liśćmi. Prowadzą dzienny tryb życia są mniej ruchliwe podczas gorących dni. Antylopowce szablorogie gromadzą się w stada liczące od 15 do 25 samic i cieląt prowadzonych przez dominującego samca. Samce walczą między sobą – opadają na kolana i używają swoich szablastych rogów. Żyją do 16 lat na wolności, 19 – w niewoli[3].

Antylopowiec szablorogi był przedstawiony w herbie Rodezji (współcześnie Zimbabwe)[potrzebny przypis] oraz w godle istniejącej w latach 1953–1963 Federacji Rodezji i Niasy[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hippotragus niger, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).
  2. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  3. a b c d e Eric Roenning, Chris Yahnke, Hippotragus niger mbarapi, [w:] Animal Diversity Web [online], University of Michigan, 19 stycznia 2016.
  4. B. Huffman, Sable antelope, [w:] Ultimate Ungulate [online], 19 stycznia 2016 [dostęp 2016-08-21].
  5. Federation of Rhodesia and Nyasaland, [w:] FOTW Flags Of The World [online], 12 listopada 2010 [dostęp 2016-08-21].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]