Bazylika Sant'Agostino w Rzymie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Basilica di Sant'Agostino in Campo Marzio
Bazylika Sant'Agostino
Bazylika Sant'Agostino
Państwo  Włochy
Miejscowość Rzym
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Wezwanie Świętego Augustyna
Położenie na mapie Rzymu
Mapa lokalizacyjna Rzymu
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Położenie na mapie Lacjum
Mapa lokalizacyjna Lacjum
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Położenie na mapie Włoch
Mapa lokalizacyjna Włoch
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Bazylika Sant'Agostino w Rzymie
Ziemia 41°54′03″N 12°28′27″E/41,900833 12,474167

Bazylika Sant'Agostino w Rzymie – jeden z renesansowych kościołów Rzymu. Znajduje się w dzielnicy Sant'Eustachio, w okolicy zwanej niegdyś Polami Marsowymi.

Kościół został zbudowany w 1420, a rozbudowany w latach 1479-1483 przez Giacomo da Patrasanta i Sebastiano Fiorentino, a wnętrz zostały przebudowane w latach 1756-1761 przez Luigi Vanvitelli (który w 1746-1750 pobudował również konwent i krużganki) i ozdobione przez Pietro Gagliardi. Fasada zbudowana jest w stylu renesansowym z trawertynu pochodzącego z Koloseum. Fasada posiada trzy portale. Została ona zaprojektowana przez Leona Battistę Albertiego i zbudowana w 1483. Inspiracją dla budowniczego była fasada Kościoła Santa Maria Novella we Florencji. Wnętrze podzielone jest na trzy nawy przez marmurowe, polichromowane filary. Po każdej stronie znajduje się pięć kaplic z apsydami.

Madonna dei Pellegrini

Na prawo od głównego wejścia znajduje się rzeźba Madonna del Parto autorstwa Jacopo Sansovino. Według legendy rzeźba ta pierwotnie przedstawiała Agrypinę trzymającą na rękach małego Nerona i dopiero ta pogańska statua została przetworzona na rzeźbę przedstawiającą Maryję trzymającą Dzieciątko Jezus[1]. Na trzecim filarze nawy głównej można zobaczyć fresk Prorok Izajasz - jedno z dwóch malowideł Rafaela znajdujących się w rzymskich kościołach. W prawym transepcie zachowało się dzieło Giovanniego Barbieri zwanego Guercino przedstawiające św. Augustyna, św. Jana Ewangelistę i św. Hieronima. Ołtarz główny jest autorstwa Berniniego. W pierwszej kaplicy bocznej z lewej strony znajdujemy dzieło Caravaggia Madonna dei Pellegrini.

W jednej z kaplic bocznych pochowana jest św. Monika, matka św. Augustyna. W kościele zostali też pochowani: poeta Maffeo Vegio i Contessina de' Medici, przedostatnia córka Wawrzyńca Wspaniałego.

Kardynałowie prezbiterzy[edytuj]


Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy