Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
8½ – Osiem i pół
Otto e mezzo
Ilustracja
Gatunek

dramat

Data premiery

14 stycznia 1963

Kraj produkcji

Włochy
Francja

Język

włoski
angielski
francuski
niemiecki

Czas trwania

138 minut

Reżyseria

Federico Fellini

Scenariusz

Federico Fellini
Tullio Pinelli
Brunello Rondi
Ennio Flaiano

Główne role

Marcello Mastroianni
Anouk Aimée
Sandra Milo
Claudia Cardinale

Muzyka

Nino Rota

Zdjęcia

Gianni di Venanzo

Scenografia

Piero Gherardi

Kostiumy

Piero Gherardi

Montaż

Leo Cattozzo

Produkcja

Angelo Rizzoli

Nagrody
2 Oscary w roku 1963 (za najlepszy film nieangielskojęzyczny oraz za kostiumy)

(wł. Otto e mezzo) – czarno-biały włoski film psychologiczny z 1963 w reżyserii Federica Felliniego, z Marcellem Mastroiannim w roli głównej. Często uznawany za jeden z najlepszych, najbardziej inspirujących i wpływowych filmów w historii kina europejskiego i światowego[1][2].

Tytuł odnosi się do faktu, iż jest to ósmy i pół film Felliniego. Poprzednio wyreżyserował sześć filmów pełnometrażowych, dwa krótkometrażowe oraz pół filmu we współpracy z Albertem Lattuadą; ostatnie trzy wymienione produkcje liczone są „po pół”[3].

Film otrzymał dwa Oscary: za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za najlepsze kostiumy.

W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[4][5].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Reżyser Guido musi nakręcić dziewiąty film w swojej karierze. Brakuje mu pomysłów, analizuje swoje życie, dzieciństwo, kobiety. Chciałby powiedzieć wszystko, a nie ma już nic do powiedzenia. A kiedy artysta nie ma nic do powiedzenia, może jeszcze zawsze opowiedzieć, dlaczego nie ma nic do powiedzenia.

Film rozpoczyna się sceną symboliczną. Reżyser Guido jest uwięziony we własnym samochodzie, który stoi w ulicznym korku. Nie może otworzyć drzwi, ani uchylić szyby. Jego położenie staje się coraz bardziej krytyczne – dusi się na oczach otaczających go, lecz absolutnie obojętnych ludzi z innych samochodów. W ostatniej chwili przebija dach swego wozu, ucieka, wznosi się ponad wszystko, ulatuje w dal. Fabuły właściwie nie ma. Bohater zobowiązał się nakręcić kolejny film. Producenci czekają, puszczono już w ruch ogromną machinę wytwórni, zbudowano gigantyczną dekorację, zaangażowano aktorów, ustalono ostateczny termin rozpoczęcia zdjęć, wszyscy czekają. Tymczasem reżyser nie ma jeszcze nawet cienia pomysłu. Rzeczywistość przeplata się tu z marzeniami, ze wspomnieniami z dzieciństwa, z wizjami fragmentów przyszłego filmu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The directors’ top ten films, British Film Institute, data dostępu: 2011-08-12]
  2. The 1,000 Greatest Films. [dostęp 2015-12-14]. (ang.).
  3. BBC Review: Eight and a Half, data dostępu: 2011-08-12
  4. Niektóre ważne filmy czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 2010-05-01].
  5. usccb.org. usccb.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-06)]. Film and Broadcasting –Vatican Best Films List (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]