Uczta Babette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uczta Babette
Babettes gæstebud
Gatunek

dramat

Data premiery

28 sierpnia 1987

Kraj produkcji

Dania

Język

duński
szwedzki
francuski

Czas trwania

102 min

Reżyseria

Gabriel Axel

Scenariusz

Gabriel Axel
Karen Blixen

Główne role

Stéphane Audran
Birgitte Federspiel
Bodil Kjer

Muzyka

Per Nørgård

Zdjęcia

Henning Kristiansen

Montaż

Finn Henriksen

Produkcja

Just Betzer
Bo Christensen
Benni Korzen
Pernille Siesbye

Nagrody
1987: Oscar dla najlepszego filmu nieangielskojęzycznego
BAFTA: Najlepszy film nieangielskojęzyczny

Uczta Babette (Babettes gæstebud) – film duński z 1987 w reżyserii Gabriela Axela. Ekranizacja opowiadania Karen Blixen[1]. W 1995, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne[2].

Zdjęcia kręcono na terenie Jutlandii Północnej i Zelandii.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film jest osadzony w XIX-wiecznej Danii. Dwie dorosłe siostry mieszkają w odizolowanej wiosce wraz ze swoim ojcem, który jest pastorem niewielkiego protestanckiego kościoła. Pomimo szansy opuszczenia wioski, siostry postanowiły zostać z ojcem i służyć kościołowi. Jedna z sióstr odrzuca możliwość występu na paryskich scenach operowych, do czego namawia ją przebywający we wsi francuski śpiewak. Po wielu latach zaprzyjaźniona ze śpiewakiem Babette – uciekinierka z ogarniętego rewolucją Paryża – pojawia się w wiosce i błaga siostry, aby ją przygarnęły jako służącą. Tak też się staje, i Babette pozostaje w Berlevaag przez następne 14 lat. Gdy zbliża się setna rocznica urodzin pastora, siostry pragną w jakiś sposób uczcić ten dzień. W tym samym czasie Babette wygrywa na loterii 10 tysięcy franków i przekonuje siostry, aby to ona zajęła się przygotowaniem uroczystej kolacji. Kobieta przygotowuje ucztę życia dla sióstr i zaproszonych gości, serwując najwykwintniejsze potrawy kuchni francuskiej. Na uczcie pojawia się nieoczekiwanie generał, w przeszłości adorujący jedną z sióstr[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The best of video – poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
  2. Niektóre ważne filmy, czyli tzw. lista watykańska. www.kultura.wiara.pl. [dostęp 2010-04-19].
  3. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 559-560. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]