Ziemia niczyja (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ziemia niczyja
Ničija zemlja
No Man's Land
Gatunek dramat wojenny
Data premiery 2001
Kraj produkcji  Bośnia i Hercegowina
 Francja
 Słowenia
Czas trwania 98 min
Reżyseria Danis Tanović
Scenariusz Danis Tanović
Główne role Branko Đurić
Rene Bitorajac
Muzyka Danis Tanović
Dystrybucja United Artists (USA)
Nagrody
Oscar

Ziemia niczyja (bośn. Ničija zemlja) – dramat wojenny z 2001 roku, w reżyserii Danisa Tanovicia, zrealizowany w Bośni we współpracy z zachodnimi producentami.

Zrealizowany przez debiutanta film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zdobył szereg wyróżnień. Ziemia niczyja nie tylko demaskuje absurd wojny jako takiej, ale także obnaża bierność, obojętność i nieudolność Zachodu, ONZ i jego sił pokojowych, niepotrafiących poradzić sobie z konfliktami.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Trwa wojna domowa w Jugosławii. Bośniacki oddział, mający zluzować kolegów z pierwszej linii frontu, gubi się we mgle i wpada w zasadzkę. Potyczkę przeżywają Bośniak Čiki (Branko Đurić) i Serb Nino (Rene Bitorajac). Obok nich leży na minie ranny bośniacki żołnierz, który jeśli wstanie – zginie. Wobec patowej sytuacji, walczące strony zawierają tymczasowe zawieszenie broni, a na miejsce zdarzenia przybywają „błękitne hełmy” ONZ-u. Tkwiący w okopie żołnierze szybko stają się – dzięki transmisji telewizyjnej – międzynarodową sensacją, a żołnierze ONZ nie potrafią się porozumieć (pochodzą z różnych krajów), co pokazuje niedowład organizacyjny „sił pokojowych”[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać Kate Connolly, Bosnia emerges from no man's land, „The Guardian”, 27 marca 2002, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-06-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]