Przejdź do zawartości

Ziemia niczyja (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ziemia niczyja
Ničija zemlja
No Man's Land
Gatunek

dramat wojenny

Data premiery

2001

Kraj produkcji

Bośnia i Hercegowina
Francja
Słowenia

Czas trwania

98 min

Reżyseria

Danis Tanović

Scenariusz

Danis Tanović

Główne role

Branko Đurić
Rene Bitorajac

Muzyka

Danis Tanović

Dystrybucja

United Artists (USA)

Nagrody
2002: Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
Strona internetowa

Ziemia niczyja (bośn. Ničija zemlja) – dramat wojenny z 2001 roku, w reżyserii Danisa Tanovicia, zrealizowany w Bośni we współpracy z zachodnimi producentami.

Zrealizowany przez debiutanta film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zdobył szereg wyróżnień. Ziemia niczyja nie tylko demaskuje absurd wojny jako takiej, ale także obnaża bierność, obojętność i nieudolność Zachodu, ONZ i jego sił pokojowych, niepotrafiących poradzić sobie z konfliktami.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Trwa wojna domowa w Jugosławii. Bośniacki oddział, mający zluzować kolegów z pierwszej linii frontu, gubi się we mgle i trafia na ziemię niczyją obok pozycji serbskich. Wywiązuje się walka. Potyczkę przeżywają Bośniak Čiki (Branko Đurić) i Serb Nino (Rene Bitorajac). Obok nich leży na minie wyskakującej ranny bośniacki żołnierz, który jeśli wstanie – zginie. Wobec patowej sytuacji, walczące strony zawierają tymczasowe zawieszenie broni, a na miejsce zdarzenia przybywają „błękitne hełmy” ONZ-u. Tkwiący w okopie żołnierze szybko stają się – dzięki transmisji telewizyjnej – międzynarodową sensacją, a żołnierze ONZ nie potrafią się porozumieć (pochodzą z różnych krajów), co pokazuje niedowład organizacyjny „sił pokojowych”[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kate Connolly, Bosnia emerges from no man's land, „The Guardian”, 27 marca 2002, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-06-26] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]