O.J. Simpson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
O.J. Simpson
O.J. Simpson (1990)
O.J. Simpson (1990)
Imię i nazwisko Orenthal James Simpson
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1947
Stany Zjednoczone San Francisco
Współmałżonek Marguerite L. Whitley
(1967−1979; rozwód i troje dzieci)
Nicole Brown Simpson
(1985−1992; rozwód i dwójka dzieci)

O.J. Simpson, właściwie Orenthal James Simpson (ur. 9 lipca 1947 w San Francisco, Kalifornia) - zawodnik futbolu amerykańskiego i aktor filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Orenthal James Simpson urodził się w 1947 roku w San Francisco. W wieku 15 lat został aresztowany i postawiony przed sądem za kradzieże organizowane wraz ze swoim gangiem "Wojowników perskich".

Zamiłowanie do sportu i oddalenie się od kryminalnej przeszłości zawdzięcza (jak sam wspomina) graczowi drużyny San Francisco 49ers, Williemu Mayowi. May wspomógł O.J. Simspona, który dzięki niemu stał się jednym z najlepszych futbolistów w Ameryce, zdobywając między innymi w 1968 roku Heisman Trophy. Nieprzerwanie, aż do końca kariery sportowej w 1978 roku, O.J. bił rekordy, a jego nieprawdopodobne osiągnięcia na boisku zapewniły mu stałe miejsce w College Football Hall of Fame i Pro Football Hall of Fame. Podczas swojej kariery w lidze uniwersyteckiej i National Football League był jednym z najwybitniejszych zawodników na pozycji running back w historii sportu. Karierę sportową zamienił na medialną, został komentatorem sportowym i aktorem.

Pierwszy raz ożenił 24 czerwca 1967 ze swoją dziewczyną z liceum, Marguerite L. Whitley. Mieli trójkę dzieci:

W sierpniu 1979 Aaren utopiła się w rodzinnym basenie, a w tym samym roku Marguerite i O.J. rozwiedli się.

W 1985 roku poślubił Nicole Brown. Doczekali się dwójki dzieci:

W czasie trwania drugiego małżeństwa wyszło na jaw, że O.J. Simpson wielokrotnie bił swoją żonę, do ich domu ośmiokrotnie była wzywana policja [1]. W 1989 roku Nicole zdecydowała się na separację a rozwiedli się w 1992.

Proces karny i cywilny[edytuj | edytuj kod]

W roku 1994 został oskarżony o zabicie swojej byłej żony, Nicole Brown, oraz kelnera z restauracji "Mezzaluna", Rona Goldmana. Został uniewinniony z zarzutu podwójnego morderstwa przez ławę przysięgłych w 1995.

W roku 1997 sąd cywilny zasądził od Simpsona odszkodowanie w wysokości 33,5 miliona dolarów dla rodzin zmarłych przyjmując, że Simpson pozbawił ich życia. Zgodnie z prawem stanu Kalifornia sąd cywilny nie był związany wyrokiem sądu karnego.

W 2007 roku, 15 września został aresztowany w Las Vegas w związku z włamaniem do pokoju hotelowego. Sportowiec twierdził, że chciał tylko odebrać swą własność - pamiątki po sławnych sportowcach, również Simpsona. Groziła mu kara pozbawienia wolności na czas od 30 do 106 lat.

4 października 2008 roku O.J. Simpson został uznany za winnego wszystkich 12 zarzutów związanych z napadem z bronią w ręku w Las Vegas oraz porwaniem.

5 grudnia 2008 Simpson został skazany za zbrojny napad i porwanie. Amerykanin został skazany na 33 lata więzienia z możliwością warunkowego zwolnienia po odbyciu co najmniej 9 lat orzeczonej kary.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]